Rozmowy kulturalne: Grzegorz Artman i Joanna Wichowska

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na kolejne spotkanie online z cyklu „Rozmowy kulturalne”! Tym razem gośćmi spotkania będą aktor Grzegorz Artman oraz dramaturżka i kuratorka Joanna Wichowska, która poprowadzi rozmowę.

Rozmowy kulturalne: Grzegorz Artman i Joanna Wichowska

30 stycznia 2021, godz. 15:00
live na Facebooku Białostockiego Ośrodka Kultury / https://www.facebook.com/Bialostocki.Osrodek.Kultury

dostęp bezpłatny

Grzegorz Artman – aktor i reżyser. Przez wiele lat związany m.in. z supraskim Towarzystwem Wierszalin, trzykrotnym zdobywcą prestiżowej nagrody Fringe First na festiwalu w Edynburgu. Uczestniczył w wielu festiwalach w kraju i za granicą. Współpracował z wieloma teatrami wywodzącymi się z różnych nurtów. Zrealizował projekt „Świat bez barier” prezentowany w Iraku, Iranie, Libanie, Turcji, Izraelu, Brazylii i na Kubie oraz projekt „Narodziny Jezusa na Dworcu Centralnym”.
Współpracował m.in. z Piotrem Cieplakiem, Rimasem Tuminasem, Pawłem Szkotakiem, Moniką Strzępką, Sebastianem Majewskim, Pawłem Wodzińskim, Katarzyną Szyngierą, Wiktorem Rubinem, Krzysztofem Garbaczewskim, Agnieszką Jakimiak, Małgorzatą Wdowik, Agnieszką Błońską i Krystianem Lupą.
Zagrał Jeana w „Pannie Julii” A. Strindberga, Tybalda w „Romeo i Julii” W. Shakespeare, Barona Sakalyi w „Sonacie Belzebuba” Witkacego, Robespierre’a w „Thermidorze” S. Przybyszewskiej, Lucyfera / Bukarego / Adwokata w „Samuelu Zborowskim” J. Słowackiego, Trieplewa w „Mewie” A. Czechowa, Sumienie narodu w „Mefisto”, Curzio Malaparte i Axela Munthe w „Capri – Wyspie uciekinierów”.

Joanna Wichowska – teatrem zajmuje się teoretycznie i praktycznie. Dramaturżka, kuratorka i krytyczka teatralna. Współpracowniczka „Dwutygodnika” i „Didaskaliów”. Grała w spektaklach m.in. Węgajt, Gardzienic, Double Edge Theatre, była kierowniczką literacką Teatru im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze. Działa w Stowarzyszeniu Praktyków Kultury, współkuratoruje projekty sieci East European Performing Arts Platform. Jako dramaturżka pracowała m.in. z Oliverem Frljiciem, Wojtkiem Klemmem, Agnieszką Błońską i Rozą Sarkisian w teatrach takich jak: Narodowy Stary Teatr w Krakowie, Teatr Powszechny w Warszawie, Pierwszy Teatr we Lwowie. Była kuratorką wielu projektów związanych z Ukrainą, realizowanych w Polsce i w Ukrainie, takich jak m.in.: Desant – Laboratorium Teatralne (Pluty-Lublin-Lwów-Pokrowka-Pryluky, Ukraina, Polska, 2014-2015), polsko-ukraiński projekt performatywny „Mapy strachu / Mapy tożsamości” (Lwów- Charków-Kijów-Chersoń-Odessa, 2016), Pierwszy Przegląd Teatru Ukraińskiego DESANT.UA (z Rozą Sarkisian, Instytut Teatralny, Warszawa 2017), Spotkania Teatralne Bliscy Nieznajomi: Ukraina (z Agatą Siwiak, Teatr Polski w Poznaniu, 2019, 2020).
Joanna Wichowska gościła także w 2019 roku na organizowanych przez nas Dniach Sztuki Współczesnej, gdzie – jako panelistka – wzięła udział w dyskusji „Wolność i cenzura w czasach postprawdy”.

ROZMOWY KULTURALNE to cykl online Białostockiego Ośrodka Kultury, w ramach którego prezentujemy sylwetki twórców młodego pokolenia, związanych z różnymi formami sztuki współczesnej, z mocnym akcentem na twórców teatralnych. Wśród nich są również artyści związani z Białymstokiem lub Podlasiem – stąd się wywodzący albo związani twórczo z naszym miastem lub regionem.

Jak dzisiaj wygląda praca artysty? Co oznacza dla twórcy bycie freelancerem? Jak sztuka reaguje na globalne zmiany: pandemie, zmiany klimatyczne, ekonomiczne? To tylko część tematów, które poruszymy w naszych rozmowach.

Spotkania online odbywają się w czasie rzeczywistym na Facebooku Białostockiego Ośrodka Kultury, dzięki czemu widzowie mogą komentować i zadawać pytania naszym gościom na żywo.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments