Rudnia projekt – dziedzictwo zatopionych wsi

Gra plenerowa, wystawa piktogramowych map, warsztaty plastyczne, wokalne i kulinarne, festiwal plażowy „Rudnia Projekt”, koncerty pieśni i śpiewów obrzędowych – te i wiele innych atrakcji przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich Sołectwa Bondary, które zaprasza do siebie w gościnę 7 i 8 sierpnia.

Na terenach linii brzegowej Zbiornika Siemianówka w obrębie gmin Michałowo i Narewka odbędzie się szereg wydarzeń realizowanych w ramach zadania z Programu EtnoPolska 2020 sygnowanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Wielbicieli lokalnych historii organizatorzy zapraszają na plenerową wystawę map piktogramowych „Zatopione wsie”, które powstały w wyniku wcześniejszej analizy dokumentów archiwalnych, wywiadów z mieszkańcami i pozyskania materiału edukacyjnego. Mapy, w symboliczny sposób pokażą umiejscowienie domów i innych obiektów charakterystycznych dla poszczególnych wsi zatopionych w wyniku utworzenia zbiornika Siemianówka.

Rodziny z dziećmi, na terenie plaży Rudnia będą mogły wziąć udział w festiwalu plażowym – podczas którego powstanie wyjątkowa makieta zatopionych wsi zbudowana z piasku, patyków, kamieni, trzciny i mchu oraz w grze plenerowej „Od wioski do wioski” o tematyce nawiązującej do stylu życia i twórczości dawnych mieszkańców tych terenów.

Fanów rękodzieła ludowego z pewnością zainteresują warsztaty tkactwa ze słomy, które poprowadzi Zoja Majstrowicz oraz filcowania wełny w wykonaniu Doroty Sulżyk. Gospodynie z koła natomiast, w Remizie OSP Bondary poprowadzą warsztat „Tutejsze smaki i przysmaki”, gdzie będzie można dowiedzieć się czym jest na przykład podlaska „tołkanica”.

O muzyczny wymiar imprezy zadba zespół Żemerwa, który poprowadzi warsztat pieśni tradycyjnych. Gościnnie towarzyszyć im będą zespoły Bierendiejka i Abra z Łotwy. Wykonawcy i animatorzy tradycyjnej muzyki i kultury białoruskiej zaprezentują kunszt jedno i wielogłosowego posługiwania się tzw. „białym głosem” – techniką charakterystyczną dla zaśpiewu Podlasia i Polesia.

Całość zwieńczy zabawa ludowa połączona z promocją regionalnych produktów.

Szczegółowy program imprezy:

7 sierpnia 2020 r./ Plaża Rudnia

godz. 11.00 ­– otwarcie wystawy plenerowej „Zatopione wsie” – pomost na plaży

godz. 12.00 ­– festiwal plażowy „Mapa na piasku. Rudnia Projekt”

godz. 16.00 – gra plenerowa „Od wioski do wioski” (start przy wieży widokowej)

8 sierpnia 2020 r.

godz.10.00  –  uliczny warsztat muzyczny „Śpiewaj duszo. Z korowodami, pieśniami i tańcami wokół jeziora Siemianowskiego”

(start korowodu Osiedle Bondary przez wieś Rybaki – plaża Rudnia, Juszkowy Gród, wieś Bachury, Nową Łukę, finał na placu Zajazdu Carino)

Remiza OSP Bondary

godz. 11.00 – warsztat  kulinarny „Tutejsze smaki i przysmaki”

Bondary (namiot na placu wspólnoty Bondary 2)

godz. 11.00 – warsztat filcowania wełny – „Filcaki”

    –  warsztat tkania ze słomy – „Słomą i nitką malowane”

Cerkiew Juszkowy Gród

godz.11.30 – Koncert pieśni religijnych

Siemianówka 

godz. 15.00 Koncert pieśni obrzędowych z pokazem obrzędu Kust

*Zgłoszenia udziału i odbiór wejściówek na festiwal, grę plenerową oraz warsztaty do odebrania siedzibie KGW Bondary (tel. 730 -780 -200).

 Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2020

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments