Rusza Ogólnopolska Giełda Projektów Kulturalnych w Białymstoku

250 animatorów i animatorek kultury z całego kraju, trzy dni warsztatów, spotkań i wizyt studyjnych oraz 20 prezentacji najlepszych praktyk kulturalnych –  rusza VIII Ogólnopolska Giełda Projektów!

 

Raz w roku animatorzy i praktycy kultury spotykają się na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów – bez wątpienia najbardziej inspirującej konferencji w Polsce. W tym roku, dzięki współpracy Narodowego Centrum Kultury z Białostockim Ośrodkiem Kultury i Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury w Białymstoku, wydarzenie odbędzie się w Białymstoku. W dniach 17–19 października, zgodnie z tematem przewodnim spotkania  – „animacja + świętowanie” – będziemy przyglądać się działaniom, które odkrywają, kultywują i popularyzują lokalne, regionalne i narodowe dziedzictwo kulturowe i tradycje związane z różnymi rodzajami świąt – religijnych i świeckich, publicznych i rodzinnych. Głównym elementem konferencji będzie prezentacja dwudziestu projektów – dobrych praktyk wybranych przez komisję oceniającą w otwartym naborze, które tworzą i podtrzymują więzi społeczne przez wspólne świętowanie.

 

Jako wieloletni animator kultury wiem, że gdy robi się coś naprawdę wartościowego, to wielką radością jest, gdy ktoś to zauważy i doceni. A Ogólnopolska Giełda Projektów to właśnie taka niebywała okazja, by te lokalne, realizowane w przestrzeni miasta, wsi czy gminy projekty dostrzegła cała Polska. Takiej szansy nie wolno przegapić – przekonuje Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego.

 

Ogólnopolska Giełda Projektów to również warsztaty, sesje posterowe i stolikowe, czyli proponowane przez organizatorów ciekawe formy na doskonalenie swoich kompetencji i pogłębianie zainteresowań.

 

Istotą Ogólnopolskiej Giełdy Projektów jest niewątpliwie prezentacja wybranych najciekawszych wydarzeń zrealizowanych na przestrzeni ostatniego roku, ale też poprzez kilkudniowe spotkanie, integracja animatorów kultury z całego kraju. Jako gospodarzom, zależy nam, aby uczestnicy, którzy zjadą się do Białegostoku z różnych stron Polski, mieli możliwość poznania wielokulturowości naszego miasta.  Zaproponujemy im udział w krótkim kursie esperanto, warsztatach dotyczących religii Podlasia oraz przedstawimy poprzez wystawę multimedialną sylwetkę twórcy esperanto Ludwika Zamenhofa – mówi Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury.

 

W tym roku wydarzenie będzie wzbogacone o dodatkowy dzień wizyt studyjnych.

 

Przygotowaliśmy te wizyty, wybierając najciekawsze kulturowo miejsca w regionie i tak zawieziemy naszych gości do Supraśla, Tykocina, Sejn, Ziołowego Zakątka w Korycinach. Pokażemy Krainę Otwartych Okiennic, Białą Synagogę w Sejnach. Animatorzy kultury, którzy przyjadą na konferencję, będą mogli wybrać się na jedną z dziesięciu zaproponowanych przez nas tras – podkreśla Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. – To szansa, by pokazać, co w naszym regionie mamy w sferze kultury do zaoferowana, a mamy bardzo wiele. I co istotne  – gdzie jak gdzie, ale w naszym regionie potrafimy świętować, cieszyć się chwilą, miejscem, wydarzeniem, a przede wszystkim sobą nawzajem. Temat przewodni tegorocznej giełdy wpisuje się idealnie w charakter naszego regionu.

 

Narodowe Centrum Kultury organizuje to wydarzenie już po raz ósmy. Giełda otrzymała wsparcie finansowe samorządu województwa i miasta.

Corocznym podsumowaniem wydarzenia jest publikacja, która prezentuje wszystkie dwadzieścia projektów przedstawionych na Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów w danym roku.

 

Opis wszystkich projektów, które zaprezentujemy, warsztatów i wizyt studyjnych znajdują się na: https://nck.pl/szkolenia-i-rozwoj/kadra-kultury/programy-i-projekty/ogolnopolska-gielda-projektow

źródło: WOAK w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments