Skrzypek na dachu na Rynku Kościuszki

Tysiące białostoczan wypełniło Rynek Kościuszki we wczorajszy wieczór (16 sierpnia), gdzie miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Białostockim aktorzy Teatru Żydowskiego z Warszawy zaprezentowali spektakl „Skrzypek na dachu w reżyserii Jana Szurmieja.

Na białostockim rynku, pod gwiazdami, mieszkańcy Białegostoku obejrzeli inscenizację słynnego musicalu, którego prapremierowa (z 1964 roku) realizacja teatralna przez dziewięć lat nie schodziła z afisza na nowojorskim Broadway’u osiągając liczbę  ponad 3 tysięcy przedstawień. W warszawskim Teatrze Żydowskim zagrano „Skrzypka na dachu” już ponad 400 razy.

„Skrzypek na dachu” – zarówno swoją warstwą muzyczną, jak i tematem zawierającym humanistyczne przesłanie – podbił publiczność we wszystkich teatrach na obu półkulach. Największa popularność przyniosła jego filmowa wersja z 1971 roku w reżyserii Normana Jewisona ze wspaniałą rolą Chaima Topola w roli Tewjego. Muzyka Jerrego Bocka, liryczne, a przy tym dowcipne teksty piosenek autorstwa Sheldona Harnicka, libretto Josepha Steina nasycone dramaturgiczną prostotą i harmonią ukazanych zdarzeń – wszystkie te walory zostały docenione przez widzów na całym świecie. Za kanwę libretta posłużyła powieść Szolem Alchema „Dzieje Tewji Mleczarza”.

Polską wersję musicalu w Teatrze Żydowskim zrealizował w 2002 roku Jan Szurmiej, który wcześniej wystawił ten musical w Teatrach Muzycznych Gdyni, Wrocławia, Łodzi i na Litwie.

Opracowanie: Anna Kowalska

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments