Sokółka pamięta o Ludwiku Zamenhofie. W Bibliotece.

27 kwietnia w czytelni Biblioteki Publicznej w Sokółce z okazji 100 rocznicy śmierci Ludwika Zamenhofa odbyły się warsztaty stanowiące ciekawe wprowadzenie do historii języka esperanto.

Jak wiemy ze Starego Testamentu, budowa Wieży Babel zakończyła się klęską. Ludzie, za swą pychę, zostali ukarani pomieszaniem języków, które trwa do dziś. Ludwik Zamenhof marzył o tym, by przywrócić ludzkości jeden wspólny język. Tak powstało esperanto. Idea, by język uniwersalny ułatwiał komunikację ludziom na całym świecie, przetrwała. Esperanto jest ciągle popularne na świecie, także w Polsce i w Białymstoku.

Warsztaty przeprowadziła pani Magdalena Urbańska z Białostockiego Ośrodka Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

W dwóch spotkaniach udział wzięli uczniowie kl. II gimnazjum z Zespołu Szkół Integracyjnych wraz z panią Joanną Taudul oraz młodzież z klasy II technik żywienia i usług gastronomicznych z Technikum Nr 2 w Sokółce z  Zespołu Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego-Hubala w Sokółce z panią Anitą Hanczaruk.

W zajęciach wykorzystywane zostały gry edukacyjne, takie jak memory oraz kolorowe plansze z komiksu „Doktor Esperanto". Warsztaty zaakcentowały  znaczenie języka i idei esperanto jako niematerialnego dziedzictwa kulturowego Polski i świata.

źródło: Biblioteka Publiczna w Sokółce

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments