Sokólscy kolarze z medalami

Kilkunastu młodych zawodników z Sokólskiego Klubu Kolarskiego Sokół rywalizowało 5 czerwca 2016 r. na trasie Maratonu Kresowego w Michałowie. Sokółczanie startowali na czterech dystansach w kilku kategoriach wiekowych.

Maraton Kresowy w Michałowie należał do najtrudniejszych z dotychczas odbytych. Kolarze w wielu miejscach na trasie musieli się zmagać się z kopnym piaskiem, wieloma podjazdami i krętymi, wąskimi zjazdami. Ścigania nie ułatwiała też upalna aura. Mimo to, zawodnicy z Sokółki po raz kolejny potwierdzili swoją wysoką dyspozycję i z Michałowa przywieźli kilka medali.

Na najkrótszym, kilkusetmetrowym dystansie mikro czwarte miejsce wywalczył 7-letni Dominik Wilczyński. W Author Mini Maratonie (10 kilometrów) złoty medal zdobyła Nikola Gliniecka, która wśród dziewcząt nie miała sobie równych. Jaś Kaźmierowski, mimo lekkich problemów ze zdrowiem, wywalczył drugie miejsce w kategorii Dzieci, i co warte podkreślenia, na metę przyjechał jako trzeci zawodnik spośród około stu startujących kolarzy. Michał Januszkiewicz przyjechał na metę niespełna cztery minuty później niż jego młodszy kolega. Tym samym zawodnik z Sokółki sięgnął po brązowy medal w kategorii Dzieci. W tej samej kategorii na 6. miejscu uplasował się Mateusz Wilczyński.

Drugie miejsce w kategorii Hobby wywalczył Kamil Korolczuk. W tej kategorii 5. miejsce zajął Jakub Błahuszewski. Udany debiut na Maratonach Kresowych zaliczyła Katarzyna Jaroszewicz, która w kategorii Młodziczka przyjechała na metę jako trzecia kolarka. Tuż za nią na metę wjechała kolejna reprezentantka SKK Sokół – Julita Kuźma. Z Michałowa ze srebrnym medalem wyjechał młodziutki Kamil Rećko. Uległ jedynie Krzysztofowi Wawerowi z Ignatek, który na metę przyjechał nieco ponad minutę wcześniej.

Bardzo dobry występ zaliczyli również zawodnicy, którzy debiutowali na Maratonach Kresowych. W kategorii Żak: Piotr Struczewski – 5 miejsce, Dawid Żygieło – 6 miejsce, Patryk Apanowicz – 11 miejsce, Brajan Ignatowicz – 12 miejsce, Radosław Struczewski nie ukończył. W kategorii Hobby Szymon Dowgiert zajął 9 miejsce.

W Półmaratonie (34,8 km) zacięta rywalizacja miała miejsce w kategorii Kobiety Junior. Całe podium wypełniły zawodniczki z Sokółki. Złoty medal wywalczyła Anna Jarosz, srebrny – Aleksandra Jackiewicz, zaś brązowy – Kornelia Jackiewicz. Bardzo dobrze pojechał Marcin Rećko, któremu choć zabrakło pięciu minut, aby stanąć na podium, to pokonał wielu bardziej doświadczonych i starszych kolarzy. Ostatecznie zajął 6. miejsce w kategorii Junior Młodszy. Drugim najlepszym zawodnikiem w kategorii Junior okazał się z kolei Ernest Greś. Młody zawodnik z Sokółki przekroczył linię mety ponad trzy i pół minuty później niż zwycięzca kategorii. 27 w kategorii Elita był Mariusz Bykowski, zaś Rafał Kowalkowski – 31. Z kolei piąty na metę w kategorii Elita plus przyjechał Adam Małoń.

W ściganiu na koronnym dystansie Maratonu (60 km) nie miał sobie równych Jakub Mozolewski, który w kategorii Junior przyjechał na metę jako pierwszy, z czasem o piętnaście minut lepszym, niż jego konkurent z drugiego miejsca. O podium otarł się zaś Piotr Kirpsza. Aby stanąć na najniższym stopniu podium musiałby przejechać trasę jedynie o sekundę szybciej.

Kolarstwo to piękny, ale też niebezpieczny sport o czym mógł się przekonać jeden z naszych młodych zawodników. Na szczęście skończyło się jedynie na kilku drobnych otarciach. Mniej szczęścia mieli za to inni zawodnicy. Jedna z kobiet, która zahaczyła przednim kołem o koło rywala, upadła uderzając głową o asfalt. Przed poważniejszymi obrażeniami bez wątpienia ochronił ją kask – zatem o obowiązku jego posiadania nie trzeba przypominać.

To nie koniec startów zawodników z Sokółki na Maratonach Kresowych. Z pewnością młodzi zawodnicy pojawią się na wyścigu w Drohiczynie, który zostanie rozegrany 18 maja. Dzień później starsi sportowcy zmierzą się na drugiej edycji Triathlonu 2016 w Sokółce.

Serdeczne podziękowania należą się dla Mariusza Woronowicza, właściciela firmy Kaweta – pomoc drogowa oraz Łukasza Moździerskiego za umożliwienie wyjazdu na zawody dla tak licznej grupy zawodników.

źródło: sokolka.pl