Spotkanie marszałka z Wicemistrzem Europy Juniorów w Zapasach

Podczas tegorocznych Mistrzostw Europy Juniorów w zapasach w stylu klasycznym reprezentant białostockiego klubu KS Wschód – Arslanbek Salimov – wywalczył wicemistrzostwo Europy w kategorii do 63kg. Za to osiągnięcie Zarząd Województwa Podlaskiego postanowił przyznać młodemu zawodnikowi nagrodę w wysokości 22 tys. zł, a symboliczny czek podczas spotkania w urzędzie marszałkowskim, w środę (24.08) przekazał marszałek Artur Kosicki. Zawodnikowi towarzyszył Andrzej Supron, Prezes Polskiego Związku Zapaśniczego.

[24.08.2022] Przekazanie czeku zapaśnikowi Arslanbekowi Salimov-3.JPG

– Jestem dumny, że młodzi sportowcy z naszego regionu coraz częściej osiągają tak wspaniałe wyniki na arenie międzynarodowej. Arslanbek Salimov to kolejny utalentowany zawodnik, który w najbliższych latach może wspaniale reprezentować nasze województwo – powiedział marszałek Artur Kosicki. – Wczoraj nagrodziliśmy sportowców w ramach Team Podlaskie, dziś znów mam przyjemność nagrodzić naszego reprezentanta. To niezwykle ważne, aby zawodnicy mogli otrzymywać wsparcie, które pomoże im się rozwijać i zdobywać kolejne medale – dodał.

Arslanbek Salimov zdobył tytuł Wicemistrza Europy juniorów w zapasach w stylu klasycznym w kategorii 63 kg. Na swojej drodze do finału pokonał zawodników z Chorwacji, Gruzji oraz Ukrainy. W finale uległ zapaśnikowi z Bułgarii, który jest aktualnym wicemistrzem Europy seniorów.

Wielokrotnie zdobywał także tytuł Mistrza Polski we wszystkich grupach wiekowych, wygrywał zawody międzynarodowe oraz zdobył dwa piąte miejsca na Mistrzostwach Europy i Świata w 2021 r. Zapaśnik klubu KS Wschód jako utalentowany zawodnik brany jest pod uwagę do przygotowań na Igrzyska Olimpijskie w Los Angeles 2028 w kategorii 67 kg.

W spotkaniu uczestniczył także Andrzej Supron, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich 1980 w Moskwie, Mistrz Świata z 1979 roku, dwukrotny Mistrz Europy oraz trzynastokrotny Mistrz Polski w zapasach. Jest jednym z najbardziej znanych reprezentantów tego sportu, a od 2017 roku pełni funkcję Prezesa Polskiego Związku Zapaśniczego.

Zarząd Województwa Podlaskiego tylko w tym roku na rozwój sportu przekazał niemal 9 mln zł. Jest to największa kwota w historii podlaskiego samorządu.