Spotkanie zaduszkowe – Przywróceni pamięci

Pamiętamy o ofiarach terroru niemieckiego i komunistycznego w latach 1939–1956.

W tym roku chcemy w sposób szczególny uczcić ofiary niemieckiej zbrodni dokonanej na grupie mieszkańców Białostocczyzny przetrzymywanych w białostockim więzieniu przy Szosie Południowej (obecnie Areszt Śledczy przy ul. Kopernika), której 80. rocznica przypada 5 listopada. Chcemy również upamiętnić ofiarę znanych oraz nieznanych z imienia i nazwiska osób, które straciły życie na skutek terroru niemieckiego i komunistycznego w latach 1939–1956.

W efekcie starań wielu osób od 2013 r. pod auspicjami Instytutu Pamięci Narodowej prowadzone były prace poszukiwawcze i ekshumacyjne na terenie dawnego ogrodu przywięziennego przy ul. Kopernika oraz Cmentarza Wojskowego przy ul. 11 Listopada w Białymstoku oraz w innych miejscach na terenie miasta. Doprowadziły one do odnalezienia i wydobycia szczątków ponad 400 osób, w tym kobiet i dzieci. Szeroko zakrojona akcja poszukiwania ich krewnych zaowocowała zebraniem wielu próbek DNA do badań porównawczych.  Do dnia dzisiejszego specjalistom z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie udało się zidentyfikować zaledwie niewielką liczbę odnalezionych szczątków ofiar co, biorąc pod uwagę zakres prowadzonych prac, należy uznać za niewątpliwy sukces.

Prezentując sylwetki tych osób, chcemy zapewnić im trwałe miejsce w powszechnej pamięci, jak również zwrócić uwagę na potrzebę dalszych poszukiwań oraz konieczność kontynuowania prac identyfikacyjnych. Pozwoli to bezimiennym dotąd ofiarom odzyskać odebraną im godność i tożsamość przynależne każdemu człowiekowi.

W spotkaniu wezmą udział uczestnicy prac poszukiwawczych i ekshumacyjnych:

Agnieszka Czarkowska, dziennikarka, reportażystka (Polskie Radio Białystok)

Adam Falis, archeolog

dr Marcin Zwolski, historyk (Muzeum Pamięci Sybiru)

Źródło: PIK

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments