ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sokółce uprzejmie informuje, że 31 maja obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU.

Tegorocznym obchodom Światowego Dnia bez Tytoniu przyświeca hasło: "Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych – fakty i wyzwania". Światowy Dzień bez Tytoniu ma przypomnieć i wzmóc wysiłki na rzecz ograniczenia produkcji, sprzedaży i używania wyrobów tytoniowych oraz uświadomić o negatywnych zdrowotnych i ekonomicznych następstwach palenia tytoniu.

Światowa Organizacja Zdrowia corocznie nagłaśnia problem szkodliwości palenia tytoniu, występowania wczesnych i późnych skutków uzależnienia od nikotyny, podaje dane statystyczne zachorowań na choroby odtytoniowe, śmiertelności gł. z powodu chorób nowotworowych nikotynozależnych, wskazuje na problem szerokiej i łatwej dostępności papierosów dla dzieci i młodzieży, globalnej reklamy koncernów tytoniowych i ich produktów.

Tegoroczny aspekt walki z globalną epidemią nikotynizmu to przygotowanie państw – sygnatariuszy na wprowadzeni nowych, jednolitych, wystandaryzowanych opakowań wyrobów tytoniowych. Takie rozwiązanie ma przyczynić się do zmniejszenia popytu na papierosy, zmniejszyć ich atrakcyjność dzięki niepozornej, bezbarwnej szacie graficznej. Opakowanie ma zawierać treści ostrzegawcze i uświadamiające o zdrowotnych następstwach palenia tytoniu. Jest to świetna okazja do całkowitego rozstania się z nałogiem.

Co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 6 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund). 63% zgonów jest spowodowanych przez choroby niezakaźne (ang. noncommunicable diseases -NCD), których jednym z głównych czynników ryzyka jest palenie papierosów (niechlubne pierwsze miejsce należy do nadciśnienia tętniczego).

Z okazji Dnia bez Papierosa komunikat wydał również sekretariat ONZ, w którym podaje się zastraszające dane: "dzięki kontroli tytoniu, możemy przejść ważną drogę w kierunku powstrzymania rozwoju wielu z przewlekłych schorzeń, w tym raka i chorób serca.

Palenie tytoniu zabiło około 100 milionów ludzi w XX wieku, o ile nie będziemy działać, może zabić do miliarda ludzkich istnień w tym stuleciu. Jeśli chodzi o Polskę, co roku 70 000 mieszkańców naszego kraju umiera z powodu palenia tytoniu, a kolejne8 000 zgonów jest spowodowanych biernym paleniem. Papierosów nie można palić "bezkarnie". Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą chorobę obturacyjną płuc), chorobę Crohna, osteoporozę, chorobę Alzheimera, a także nowotwory szyjki macicy, trzustki i nerki.

Zakazy palenia w miejscach publicznych i wszelkich miejscach, w których mogą przebywać osoby narażone na bierne palenie, stają się coraz popularniejsze. W Polsce obowiązuje zakaz palenia w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych, zakładach pracy oraz innych pomieszczeniach użytku publicznego, ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do wypoczynku i zabawy dzieci, na przystankach komunikacji miejskiej i w środkach publicznego transportu oraz na dworcach.

Światowy Dzień bez Tytoniu to odpowiednia chwila do walki, w której nagrodą jest życie i zdrowie każdego człowieka.

źródło: PSSE w Sokółce

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments