Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Dziś przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia. Wojewódzka Stacja Sanitarno Epitemiologiczna w Białymstoku przygotowała specjalne akcje:

17 listopada (środa) – akcja profilaktyczna (dla pacjentów WOMPu) ,w Podlaskim Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Białymstoku przy ul. Wiewiórczej 10 w gabinecie nr 30. Zapraszamy w godz. 10:00 – 13:00

– 20 listopada (niedziela) – akcja profilaktyczna „Aktywni bez tytoniu” zorganizowana we współpracy z białostocką drużyną hokejową „Husaria Białystok” w czasie turnieju II ligii hokeja na lodzie. Zapraszamy od godz. 10:00.

– 20 listopada (niedziela) – „Zdrowie pod kontrolą” event będzie składał się z kilku projektów w skład których wchodzą:

  • “Serce masz tylko jedno” – pomiar ciśnienia tętniczego, poziomu glukozy we krwi, badanie EKG oraz konsultacja kardiologiczna;
  • “Zaburzenia Odżywiania” – pomiar masy i składu ciała oraz konsultacja dietetyczna;
  • “Szpital Pluszowego Misia” – zabawa edukacyjna dla dzieci;
  • “Wyroluj raka” – nauka samobadania piersi oraz profilaktyka przeciwnowotworowa;
  • „Marrow Hero” – informacja o przebiegu procedury transplantacji, zwalczanie krążących stereotypów, rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego;
  • Antitobacco” – porady i konsultacje jak skutecznie rzucić palenie;
  • „Ratowanie na spontanie” – instrukcje udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

 

Mimo, iż w ostatnich latach liczba palących Polaków spada, to dane epidemiologiczne wciąż są zatrważające. Liczba zgonów spowodowanych paleniem tytoniu wynosi w Polsce blisko 67 tys. rocznie. Najczęstszą przyczyną zgonów są nowotwory płuc powstałe w wyniku palenia papierosów (około 90% chorych na raka płuc to palacze). Choroby odtytoniowe obejmują również 14 innych nowotworów oraz kilkadziesiąt chorób układu krążenia, układu  oddechowego i innych narządów.

Poniżej prezentujemy wyniki badań przeprowadzonych dla Głównego Inspektoratu Sanitarnego przez TNS Polska z 2015 roku:

16 % – stanowią byli palacze
1 % – to osoby palące okazjonalnie
59 % – osób palących, zaczęło palić w wieku 15 – 19 lat
76 % – osób palących, pali tradycyjne papierosy
49 % – osób palących, pali co najmniej paczkę papierosów dziennie

Warto wspomnieć, że e-papierosów używa zaledwie 3% ogółu Polaków, a tylko 1% przekonany jest o ich skuteczności w rzucaniu palenia. 

W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych, od 8 września b.r. obowiązują zaostrzone zasady korzystania z e-papierosów.

Od tego momentu palenie papierosów elektronicznych podlega takim samym zakazom, co palenie papierosów tradycyjnych. Nie wolno palić e-papierosów m.in. w szkołach i uczelniach, w lokalach gastronomicznych, na przystankach i w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.

akcja-womp-17-11-2016 20-listopada-akcja-lodowisko

tekst: Kamil Mrozowicz, 

Oddział Promocji Zdrowia

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments