Szczątki generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego spoczęły w Białymstoku

W sobotę, 26 sierpnia, w Białymstoku odbyły się uroczystości związane ze sprowadzeniem z Wielkiej Brytanii do Polski doczesnych szczątków generała Ludwika Kmicica-Skrzyńskiego. Żołnierz Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, dowódca Brygady Kawalerii „Białystok”, przewodniczący Białostockiego Związku Harcerstwa Polskiego  spoczął na cmentarzu miejskim.  

Szczątki generała zostały ekshumowane z cmentarza South End w Manchesterze, gdzie generał spędził ostatnie lata swojego życia i gdzie został pochowany w 1972 roku. W tym mieście 22 sierpnia  o godz. 12.00 w Kościele Miłosierdzia Bożego odbyła się msza święta i spotkanie wspomnieniowe o generale. Następnie trumna została przewieziona samolotem wojskowym do Polski. W sobotę, 26 sierpnia, o godz. 13.30 w Bazylice Mniejszej Wniebowzięcia NMP odprawiono mszę świętą żałobną, a po niej w asyście Wojska Polskiego  na cmentarzu miejskim przy ul. Wysockiego nastąpiło złożenie trumny do grobu i odsłonięcie pomnika.

– Jestem dumny, że generał wrócił do Białegostoku i jego szczątki spoczęły w naszym mieściew którym przez 10 lat pełnił funkcję dowódcy garnizonu. Pogrzeb, który odbył się w dniu 130. rocznicy urodzin generała, był symbolicznym domknięciem historii jego życia i hołdem złożonym temu wybitnemu człowiekowi – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Generał Ludwik Kmicic-Skrzyński urodził się 26 sierpnia 1893 r. w Odessie. Był żołnierzem Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego, jednym z kawalerzystów słynnej „siódemki Beliny”. Do służby w szeregach Wojska Polskiego został przyjęty w 1918 r. W czasie zamachu majowego w 1926 r. opowiedział się po stronie zbuntowanych wojsk marszałka Józefa Piłsudskiego. W 1929 r. objął dowództwo nad Brygadą Kawalerii „Białystok”, przemianowaną później na Podlaską Brygadę Kawalerii, a w 1938 r. otrzymał stopień generała brygady. Aż jedenastokrotnie był przedstawiany do odznaczenia Krzyżem Walecznych. Udzielał się również społecznie, przed wybuchem wojny był przewodniczącym Zarządu Okręgu Białostockiego Związku Harcerstwa Polskiego. Po zakończeniu II wojny światowej próbował dostać się do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Po wymuszonej demobilizacji wyjechał do Wielkiej Brytanii i zamieszkał w Manchesterze. Pracował tam jako robotnik fizyczny, potem jako przedstawiciel handlowy. Był działaczem organizacji kombatanckich oraz współpracownikiem Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. Zmarł 14 lutego 1972 r. w Manchesterze.

– Cieszę się z powrotu generała do ojczyzny. To, jakim człowiekiem i żołnierzem był Ludwik Kmicic-Skrzyński, najlepiej oddają słowa umieszczone na jego płycie nagrobnej „Życie poświęcił Ojczyźnie, serce kawalerii polskiej”. Na miejsce jego ostatniego spoczynku została wybrana Kwatera Żołnierzy Polskich na Cmentarzu Miejskim w Białymstoku. Generał po latach żołnierskiej służby, a potem życia na przymusowej emigracji, spoczął wśród swoich kolegów – powiedział Jan Ślusarczyk, prezes białostockiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego i inicjator przedsięwzięcia sprowadzenia doczesnych szczątków generała do ojczyzny.

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane na zlecenie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego we współpracy z Miastem Białystok, Instytutem Pamięci Narodowej, białostockim oddziałem Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego, Ministerstwem Obrony Narodowej oraz Konsulatem Generalnym w Manchesterze.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments