„Tak – dla dobrych praktyk wyborczych”

21 października 2011 roku Tadeusz Arłukowicz jako wiceprezydent Białegostoku pożegnał się ze współpracownikami z Urzędu Miasta w związku z opuszczeniem stanowiska po wyborze na senatora RP. 21 października 2018 roku stanie w szranki z aktualnie urzędującym Tadeuszem Truskolaskim w wyborach na Prezydenta Miasta. Dziś potwierdził rejestrację niezależnego Komitetu Wyborczego Wyborców Tadeusza Arłukowicza „Białystok na TAK”. Zaapelował też do konkurentów o przestrzeganie zasad fair-play w trakcie rozpoczynającej się kampanii wyborczej.
W trakcie konferencji prasowej Tadeusz Arłukowicz zaprezentował i podpisał Kodeks Dobrych Praktyk Wyborczych, oparty na wytycznych Komisji Weneckiej z 2003 r. Jak mówił, z wielu przeprowadzonych rozmów z mieszkańcami Białegostoku wynika, że oczekują oni od swoich reprezentantów zgodnej pracy na rzecz miasta, a nie kłótni, które miały miejsce w mijającej kadencji.
„Koniec wojen, samorząd nie może być polem walki poszczególnych frakcji, a szczególnie partii politycznych. My będziemy prowadzili kampanię na „tak”. Chcemy, aby była jak najbardziej merytoryczna i pozbawiona jakichkolwiek negatywnych przekazów.” – mówił Arłukowicz.
Przypomniał jednocześnie o brutalnej kampanii sprzed czterech lat, zakończonej w I instancji przegraną komitetu Tadeusza Truskolaskiego w procesie wyborczym. Apelował zarówno do niego, jak i innych kandydatów na prezydenta i na radnych, o przestrzeganie wskazanych w Kodeksie dobrych praktyk prowadzenia kampanii. Są wśród nich zobowiązanie m.in. do kierowania się w trakcie kampanii wyborczej oraz po jej zakończeniu wyłącznie interesem mieszkańców i dobrem miasta Białegostoku, prowadzenia debaty publicznej z poszanowaniem wszelkich zasad kultury politycznej, prowadzenia merytorycznej kampanii wyborczej opartej na postulatach programowych, prowadzenia kampanii wyborczej nie naruszającej praw i wolności mieszkańców oraz ładu w przestrzeni publicznej oraz internecie oraz posługiwania się w kampanii wyborczej wyłącznie prawdziwymi informacjami, które mają potwierdzenie w rzetelnych źródłach, a także zakaz wykorzystywania stanowiska lub pełnionej funkcji w administracji publicznej do prowadzenia kampanii wyborczej oraz zakaz niezgodnego z prawem wykorzystywania mienia publicznego w prowadzeniu kampanii wyborczej.
Zapytany przez dziennikarzy, jak zamierza pogodzić kampanię „na tak” z rywalizacją wyborczą z urzędującym prezydentem przypomniał, że jako jego zastępca w latach 2007-2011 był współautorem wielu zrealizowanych w Białymstoku projektów, i nie zamierza poddawać wszystkiego permanentnej krytyce. Jednak – oceniając dobrze działania w takich sferach, jak inwestycje ze środków unijnych w infrastrukturę – nie ukrywał, że wiele innych obszarów jest zaniedbanych. „Będziemy rozmawiając z wyborcami podkreślali, że miasto w wielu sferach rozwija się w dobrym kierunku, natomiast w innych potrzebuje korekty, jak promocja czy kultura – my jesteśmy alternatywą, dla tych już dwunastu lat rządów obecnego prezydenta” – mówił Tadeusz Arłukowicz.
Jak powiedział, sam nie zamierza walczyć o władzę, ale ubiegać się o pracę Prezydenta Miasta, a o jego zatrudnieniu zdecydują wszyscy mieszkańcy.
W czasie konferencji głos zabrał również Adrian Nikołajuk, przedstawiciel popierającego kandydaturę Tadeusza Arłukowicza na prezydenta ruchu Kukiz’15 i reprezentant środowisk prawosławnych. Przypomniał słowa Pawła Kukiza z wizyty na Świętej Górze Grabarce, w trakcie której lider ruchu mówił o konieczności stosowania chrześcijańskich postaw w polityce. „My nie szukamy walki, nie szukamy podziałów – chcemy pracować dla wspólnego dobra, ale z zachowaniem swojej tożsamości indywidualnej”- powiedział Nikołajuk. Wyraził też zadowolenie, że kampania wyborcza komitetu „Białystok na TAK” i kandydata na prezydenta popieranego przez Kukiz’15 zaczyna się właśnie od apelu o uczciwe zasady.
Na koniec Tadeusz Arłukowicz zaprosił wszystkich pozostałych kandydatów na poniedziałek, 27 sierpnia, do swojego biura wyborczego na ulicy Lipowej 19/21, aby podpisali się pod zasadami stworzonymi przez Komisję Wenecką. „Jeżeli nie zechcą ich podpisać osobiście, przekażemy im treść kodeksu do siedzib ich komitetów.” – podsumował.

źródło: KWW Tadeusza Arłukowicza „Białystok na TAK”

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments