Tak dla seniorów!

Seniorzy stają się coraz większą częścią naszego społeczeństwa. W Białymstoku już ponad 61 tysięcy osób to osoby 60+. To z myślą o nich Komitet „Białystok na TAK” przygotował obywatelski projekt uchwały „Polityka senioralna miasta Białegostoku na lata 2019-2021”.

Musze stwierdzić z dużą przykrością, że w Białymstoku mimo wielu działań podejmowanych przez organizacje pozarządowe i miasto, brakuje spójnej polityki senioralnej – mówił podczas konferencji prasowej poświęconej problemom osób starszych kandydat na prezydenta Tadeusz Arłukowicz.

Problem braku zaangażowania osób 60+ zauważają także sami seniorzy. W Białymstoku od ponad 18 miesięcy funkcjonuje Rada Seniorów, powołana m.in. po to aby opiniować projekty uchwał, które dotyczą także seniorów. Jak informowali Tadeusza Arłukowicza jej członkowie, m.in. senator IV kadencji Lech Feszler, od czasu powstania Rada nie otrzymała od władz żadnego dokumentu do konsultacji.

Ostatnie lata to także przespane szanse na pozyskanie realnych pieniędzy, które mogłyby wesprzeć seniorów.

W ubiegłym roku miasto mogło ubiegać się o ponad 8 mln złotych w programie Senior +, m.in. na otwarcie dziennych domów pomocy społecznej, świadczących opiekę nad seniorami, ale tego nie zrobiło. Z kolei w roku 2015 zrezygnowało z przyznanej już dotacji w programie Senior Wigor w wysokości ponad 250 tysięcy złotych, mówił Marcin Sawicki, lider listy w okręgu nr 4. – My deklarujemy, że będziemy pozyskiwać na realizację polityki senioralnej środki ze wszystkich dostępnych źródeł.

Komitet „Białystok na TAK” zaprezentował już gotowe rozwiązania, które chce wdrożyć w naszym mieście – jest to program „Bezpieczny Senior”.

Proponujemy wprowadzenie bransoletki życia, czyli systemu teleopieki nad seniorami.  – mówiła Izabella Bartoszewska-Leoszko. Urządzenie jest wyposażone w dwa przyciski – jeden zielony, który otwiera linię komunikacyjną ze służbami, a drugi (czerwony S.O.S.) jest odpowiedzialny za wezwanie pomocy. Ponadto taka bransoletka zawiera czujnik upadku i jest wyposażona w lokalizator GPS. System ten sprawdza się doskonale na świecie i jest również wdrażany w innych miastach w Polsce.– Dzięki takiemu rozwiązaniu nie tylko zapewnimy seniorom bezpieczeństwo, ale również odciążymy ich opiekunów, którzy nierzadko muszą rezygnować z pracy.

Kolejnym wsparciem będzie program „Technologiczna Złota Rączka”, który ma pomóc seniorom w korzystaniu z nowych technologii. – Zapewnimy seniorom wsparcie techniczne tak, aby mogli w pełni cieszyć się ze zdobyczy techniki i np. porozmawiać z rodziną za pomocą programu SKYPE. Wiek nie powinien wykluczać seniorów. – deklarował Adrian Nikołajuk, startujący z list „Białystok na TAK” z pierwszego miejsca w okręgu 5.

Osoby starsze są dziś coraz aktywniejsze, a jesień życia pozwala im na spełnianie swoich pasji i zainteresowań, na które nie zawsze był wcześniej czas. W wielu miastach znakomicie sprawdzają się tzw. Senioriady. Podczas takich wydarzeń osoby starsze mogą w pełni zaprezentować swoje umiejętności wokalne, taneczne czy kabaretowe, a także zapoznać się z pełną ofertą kulturalną, rozrywkową i rekreacyjną skierowaną do osób dojrzałych. Dlatego też w Białymstoku przy Białostockim Ośrodku Kultury powołamy oddział dedykowany wyłącznie Seniorom, czyli Białostocki Ośrodek Kultury dla Seniorów odpowiedzialny za organizację cyklicznych wydarzeń kulturalnych dla seniorów, w tym właśnie „Białostockiej Senioriady”. – podsumował Tadeusz Arłukowicz.

źródło: KWW TA „Białystok na TAK”

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments