Terytorialsi z Białegostoku wystrzelali zwycięstwo na litewskich zawodach.

Dowódca oraz podoficer 11 batalionu lekkiej piechoty w Białymstoku zajęli 1. miejsce w jednej z konkurencji strzeleckich podczas 32. Igrzysk Sportowych KASP.

Igrzyska Sportowe to jedna z najstarszych i najbardziej wyjątkowych tradycji litewskich Ochotniczych Sił Obrony Kraju (lit. KASP). Po raz pierwszy zawody zostały zorganizowane w dniach 6-7 lipca 1991 r. w wileńskim parku Vingis. W tegorocznej edycji startowało osiem drużyn: sześć z Litwy, jedna z Wielkiej Brytanii oraz reprezentacja 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W konkurencji pistolet wojskowy, z udziałem dowódców oraz podoficerów dowództw, na najwyższym stopniu podium stanęli wspólnie: dowódca 11 batalionu lekkiej piechoty oraz podoficer. W innej konkurencji strzeleckiej (strzelanie bojowe) reprezentacja 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej uplasowała się tuż za podium. Warto podkreślić, że strzelanie podczas zawodów odbywało się z broni używanej przez litewskie Siły Zbrojne.

Żołnierze sprawdzili swoje umiejętności także w innych dyscyplinach m.in. strongman, podnoszenie ciężarów (kettle) oraz przeciąganie liny.

Było to drugie Igrzyska Sportowe KASP z udziałem podlaskich terytorialsów. Reprezentację 1PBOT tworzyło dziewiętnastu żołnierzy.

Ochotnicze Sił Obrony Kraju powstały w 1991 roku. KASP, jak i WOT, opierają się żołnierzach-ochotnikach, którzy łączą służbę wojskową z pracą cywilną. Obie formacje wykonują podobne zadania m.in. wspierały system opieki zdrowotnej w walce z pandemią koronawirusa oraz pomagają w ochronie granicy państwowej w związku z kryzysem migracyjnym.

Od 2019 roku WOT i KASP łączy plan współpracy, podpisywany co roku 17 stycznia, w dniu rocznicy powstania litewskiej formacji. Ze strony polskiej praktycznym wykonawcą planu jest 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, a ze strony litewskiej 1 Jednostka Ochotniczych Sił Obrony Narodowej z okręgu olickiego.

Galeria zdjęć:

Zawody KASP (3).jpg
Zawody KASP (1).jpg
Zawody KASP (2).jpg
Zawody KASP (9).jpg
Zawody KASP (8).jpg
Zawody KASP (4).jpg
Zawody KASP (6).jpg
Zawody KASP (5).jpg
Fot. @LTU.KASP
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments