„U-Czucie” – osoby z niepełnosprawnością wzroku na scenie

11 grudnia o godz. 19.00 na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się pokaz kończący taneczny projekt „U-Czucie” z udziałem podopiecznych Fundacji Szansa dla Niewidomych.

„U-Czucie” to interdyscyplinarna inicjatywa, włączająca osoby z dysfunkcją wzroku w świat tańca. W ramach projektu odbyła się seria warsztatów z zakresu kontakt improwizacji, w której brali udział zarówno podopieczni Fundacji jak i tancerki z białostockiej grupy tańca współczesnego „Towarzystwo Sztuki Surowej” oraz uczennice Niepublicznej Szkoły Sztuki Tańca w Białymstoku. Podczas warsztatów, osoby o odmiennych umiejętnościach, doświadczeniach i typach cielesności poznawały praktyki partnerowania, zaufania oraz relacji grupowej.

„U-Czucie” to aktywizacja osób z niepełnosprawnością wzrokową, ale również szansa dla tancerzy na poznawanie i doświadczanie innych wymiarów tańca oraz dowartościowanie pozostałych zmysłów w relacjach i ruchu.

Autorką projektu i choreografką pokazu jest Dorota Baranowska – białostocka artystka, tańca współczesnego specjalizująca się w pracy z niepełnosprawnymi. To już jej kolejny projekt z osobami z dysfunkcjami realizowany w ramach programu „Przestrzenie Sztuki Białystok”. W 2021 była autorką projektu „InstynkTy” z udziałem osób niesłyszących i niedosłyszących.

Niedzielny pokaz na scenie odbędzie się z audiodeskrypcją.

.

Uczucia mogą nas unieść, mogą sprowadzić nas na ziemię, mogą wprawić nas w zawirowanie zabierając nas do innego świata…

Koncepcja, choreografia: Dorota Baranowska

Audiodeskrypcja: Barbara Witkowska

Kreacja ruchu, wykonanie: Danuta Bardziak, Zofia Wierzbicka, Leszek Frelek, Krzysztof Kucharski, Bartłomiej Falkowski

  • Towarzystwo Sztuki Surowej
  • Uczennice 5 Klasy NSST w Białymstoku

Muzyka: Collage

11.12.2022 godz. 19.00

Opera i Filharmonia Podlaska, ul. Odeska 1 (sala kameralna), Białystok

Program Przestrzenie Sztuki jest finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Lokalnym operatorem projektu jest Podlaskie Stowarzyszenie Tańca oraz Opera i Filharmonia Podlaska.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments