Upamiętnienie rocznicy wybuchu wojny

W piątek (1 września) przypadła 84. rocznica niemieckiej napaści na Polskę, która zapoczątkowała II wojnę światową. Pod Pomnikiem Obrońców Białegostoku na Wysokim Stoczku prezydent Tadeusz Truskolaski złożył kwiaty. 1 września obchodzony jest również Dzień Weterana.

Uroczystość przy Pomniku Obrońców Białegostoku rozpoczęła się o godz. 12. Hołd obrońcom miasta i wszystkim żołnierzom września oddali między innymi mieszkańcy, przedstawiciele władz – prezydent Tadeusz Truskolaski i jego zastępca Zbigniew Nikitorowicz, służby mundurowe. W południe uruchomione zostały syreny alarmowe, które przypomniały o wydarzeniach sprzed ponad osiemdziesięciu lat.

Dziś zaplanowano także nabożeństwa rocznicowe. O godz. 8.00 w cerkwi pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ulicy gen. W. Sikorskiego odprawiono nabożeństwo za obrońców miasta z września 1939 r. i za wszystkich poległych podczas II wojny światowej. O godz. 18.00 w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego przy ulicy ks. abp. R. Jałbrzykowskiego odbędzie się msza, również w intencji obrońców miasta i poległych.

II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 r. O godz. 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Przez siedem dni załoga (ok. 200 żołnierzy) pod dowództwem mjr. Henryka Sucharskiego i kpt. Franciszka Dąbrowskiego bohatersko odpierała ataki z morza, ziemi i powietrza. Jej walka stała się symbolem polskiego oporu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments