Warsztaty w PMKL – lejek zamiast szpilki

LEJEK ZAMIAST SZPILKI czyli wyjątkowe warsztaty wielkanocne w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej! W sobotę 1 kwietnia w godzinach 11.00-15.00. Tym razem, ze względu na stopień trudności, zapraszamy nie całe rodziny, a osoby dorosłe i starszą młodzież. Nauka zdobienia jaj techniką batiku lejkowego będzie się odbywać pod kierunkiem Franciszka Aronowicza z Bielska Podlaskiego, który pisankarstwem zajmuje się od siedmiu dekad. Kiedy zaczynał, miał 7 lat. 

Pisanki z okolic Siemiatycz i Bielska Podlaskiego pozostają trochę w cieniu pisanki lipskiej, wykonywanej techniką batiku szpilkowego. Niesłusznie. Też zachwycają urodą, chociaż wzory na nich są zupełnie inne, a to dlatego, że na południu województwa podlaskiego do nanoszenia wosku na skorupkę jajka używa się nie szpileczki, a lejka.

Lejek to niewielkie narzędzie zrobione z cienkiej blaszki, na przykład, przymocowana do patyczka, skuwka od sznurowadła. Daje zupełnie inne możliwości wzornicze niż szpilka. Przy pomocy rurki napełnionej woskiem można narysować znacznie dłuższą linię i właśnie linie dzielące jajko na kilka symetrycznych pól, organizują całą kompozycję pisanki. Te najstarsze mają wewnątrz pól wzory geometryczne – grabki, wiatraczki, jodełki, a ich tło jest jednobarwne, w kolorach od żółtego po brąz, a ponieważ twórcy wciąż doskonalą swój warsztat – im młodsze pisanki zdobione metodą batiku lejkowego, tym większe bogactwo wzorów i więcej motywów roślinnych.
Dawniej pisanki, wykonywane techniką batiku, farbowano w naturalnych barwnikach, na przykład w wywarze z cebuli. W połowie ubiegłego wieku w sprzedaży pojawiły się barwniki chemiczne, co dało możliwość tworzenia pisanek wielokolorowych.

Podczas warsztatów w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej można będzie się uczyć od prawdziwego mistrza – Franciszka Aronowicza, który pisankarstwem zajmuje się od siedemdziesięciu lat i pozostaje wierny tradycji, przekazanej mu domu rodzinnym w Lubieszczach przez starszego brata Stanisława i stryjenkę Stanisławę Aronowicz pochodząca z pobliskich Korycin.

Franciszek Aronowicz w swoim zdobnictwie stosuje dwanaście poznanych w dzieciństwie, tradycyjnych wzorów. Dominują linearne motywy geometryczne: trójkąty, wiatraczki, grabki, jodełki, wpisane w przestrzenie wyznaczone liniami pionowymi – biegnącymi przez wierzchołki jajka i poziomymi – opasującymi je równoleżnikowo. Twórca barwi swoje pisanki na brązowo, gotując jajka w wywarze z łusek cebuli. Po usunięciu wosku odsłania ornament w kolorze skorupki jajka. Powierzchnię pomalowanego jajka  nabłyszcza słoniną. Jego prace odznaczają się znakomita kompozycją i techniką wykonania. Zasięg techniki, w której pracuje – batiku lejkowego obejmuje w Polsce okolice Siemiatycz, Mielnika, Brańska, Bielska Podlaskiego, kultywowana jest też na Lubelszczyźnie i w zachodniej Ukrainie.

 

Warsztaty zdobienia jak techniką batiku lejkowego

Miejsce: szkoła z Kalinowa-Solek w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

Termin: sobota – 1 kwietnia 2023 r.

Cena: 35 zł/os. (zapewniamy wszystkie materiały oraz słodki poczęstunek)

Zapisy: 509 336 816, edukacja@pmkl.pl

Źródło: PMKL

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments