Wasilków walczy o kolejne przystanki kolejowe i lepsze połączenie z Białymstokiem

Na razie to tylko plany. Ale gmina Wasilków pozyskuje coraz więcej sojuszników do pomysłu budowy dwóch nowych przystanków na jej terenie w związku z planowaną przebudową linii kolejowej nr 6 Białystok – Sokółka

– To szansa na lepszy dojazd naszych mieszkańców do Białegostoku – nie ma wątpliwości Adrian Łuckiewicz, burmistrz Wasilkowa.

Bliżej, lepiej, łatwiej

Pomysł poparł wicemarszałek Marek Olbryś, który zapewnił, że samorząd województwa obejmie nowe przystanki transportem publicznym. Także część podlaskich parlamentarzystów popiera tą ideę. Gmina zwróciła się o poparcie pomysłu do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, Parku Dinozaurów oraz władz i użytkowników rodzinnych ogrodów działkowych „Uroczysko”, „Pietrasze”, „Na skarpie”, im. Towarzystwa Przyjaciół Białegostoku” i „im. Emilii Plater” dla ich użytkowników.

A w czwartek, 25 lutego także radni miejscy Wasilkowa jednogłośnie przyjęli stanowisko, gdzie wyrazili poparcie dla inicjatywy zaprojektowania na przebudowywanej linii kolejowej nowych przystanków w Wasilkowie w ramach obecnie funkcjonującego przebiegu trasy kolejowej.

Obecnie Wasilków ma jeden dworzec kolejowy, który jest w trakcie remontu. Problem w tym, że ten dworzec znajduje się w znacznej odległości od zabudowy. Lokalizacja ta utrudnia mieszkańcom korzystanie ze środków komunikacji zbiorowej.

Dlaczego dwa przystanki?

Pomysł jest taki, żeby dwa dodatkowe przystanki kolejowe ustanowić w pobliżu dwóch największych, ciągle rozbudowujących się osiedli w gminie: Lisiej Góry i Doliny Cisów.

Na osiedlu Lisia Góra przystanek miałby być w sąsiedztwie ulicy Wojtachowskiej / Wielobranżowej w Wasilkowie. To kilkaset metrów od osiedla, gdzie już teraz mieszka ponad 3 tysiące osób, a docelowo będzie mieszkało ok. 10 tys. osób (niedawno został rozstrzygnięty przetarg na budowę kolejnych mieszkań na tych terenach). W sąsiedztwie znajduje się też intensywna zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna (2 tysiące osób).

Drugi przystanek miałby być zlokalizowany w okolicy ulicy Nadawki, czyli osiedla Doliny Cisów, ogródków działkowych i Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

– Docelowo szacujemy, że na tych terenach będzie mieszkało ok. 7 tys. mieszkańców – mówi burmistrz Adrian Łuckiewicz. – Możliwość alternatywnego dojazdu do centrum Białegostoku usprawni rozwiązania transportu publicznego dla mieszkańców. Taki przystanek zwiększy też dostępność pobliskiego muzeum, Parku Dinozaurów i plaży nad rzeką Supraśl. Wpłynie wreszcie na ograniczenie emisji spalin z ruchu samochodowego.

Warto podkreślić, że gmina Wasilków należy do gmin najszybciej rozwijających się w Podlaskiem. To tutaj notowany jest najwyższy przyrost liczby mieszkańców (z roku na rok o 1,6 proc.).

– Szacujemy, że w związku z rozwojem budownictwa wielorodzinnego w najbliższych 5 latach ilość mieszkańców Wasilkowa przekroczy obecną populację miejscowości Łapy – podkreśla Adrian Łuckiewicz. – Jednocześnie dotyka nas wykluczenie z komunikacji kolejowej. Wprawdzie od niedawna nasi mieszkańcy mają możliwość korzystania z bezpośredniego dojazdu do Warszawy, bo pociąg relacji Suwałki – Kraków zatrzymuje się na naszym dworcu, ale to ciągle za mało. Zależy nam, by mieszkańcy mieli łatwiejszy dostęp do stacji kolejowych. To ważny czynnik wpływający na rozwój gminy.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments