„Weekend z Kulturą na TBS Bacieczki”

Muzeum Wojska w Białymstoku oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku zapraszają na kolejny Weekend z Kulturą, który tym razem odbędzie się na osiedlu TBS Bacieczki. Działanie realizowane jest w ramach projektu „Remembrance Education. Edukacja kulturalna osób dorosłych”. Cel zadania to poprawa dostępu do kultury na białostockich osiedlach oddalonych od centrum.

Program:

  • Sobota, 29 lipca

Miejsce: Filia nr 4 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego, ul. Komisji Edukacji Narodowej 36 lok. 4

10.00-18.00 Prezentacja wystawy „Kiedy wojna przyszła do nas”, skwer przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 36

13.00-15.00 Warsztaty rodzinne „Poznaj historię Białegostoku”, prowadzący: Mateusz Budzyński.

M. Budzyński (historyk, muzealnik): „Podczas interdyscyplinarnych warsztatów uczestnicy poznają w przystępny i interesujący sposób historię Białegostoku. Dzięki unikalnym fotografiom dowiedzą się jak wyglądało miasto przed II wojną światową oraz jak zmieniło się po zakończeniu konfliktu. Zapoznają się z wyjątkowymi wspomnieniami dawnych mieszkańców miasta. Wybiorą najważniejsze ich zdaniem punkty na mapie Białegostoku”.

15.00-16.00 Spacer historyczny po osiedlu TBS Bacieczki, przewodnik: Anna Kraśnicka (start przed wejściem do biblioteki)

A. Kraśnicka (historyczka, przewodniczka turystyczna, autorka bloga „Białystok subiektywnie”): Pomiędzy dawną wsią Bacieczki, prlowską ikoną tj. fabryką Fasty a nieistniejącą XIX-o wieczną fabrykancką kolonią Moesów ulokowało się w latach 90. XX wieku jedno z najmłodszych białostockich osiedli – TBS. Ma ono swoje ciekawe zakątki i lokalne smaczki. W trakcie naszego spaceru poznamy dwie osiedlowe świątynie, historię przydrożnych krzyży, a na koniec oddamy hołd tym którzy na zawsze spoczęli w bacieczkowskim lesie.

  • Niedziela, 30 lipca 2023 r.

Miejsce: Skwer przy ul. Komisji Edukacji Narodowej 36

10.00-14.00 Piknik kulturalny dla mieszkańców osiedla TBS Bacieczki: warsztaty, animacje i stoiska edukacyjne prowadzone przez Muzeum Wojska w Białymstoku, 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy, zajęcia prowadzone przez Centrum Aktywności Fajnie Tu

10.00-14.00 Prezentacja wystawy plenerowej „Kiedy wojna przyszła do nas”

12.00-14.00 Warsztaty „Sklejki. Nie chcę z tobą mieć wojen” prowadzący: Marcin Koziński (Filia nr 4 Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego, ul. ul. Komisji Edukacji Narodowej 36 lok. 4)

M. Koziński (historyk, muzealnik, autor projektu „Sklejki poetyckie”): „W historii świata, od cywilizacji sumeryjskiej aż do czasów współczesnych, ludzie wdali się w ponad piętnaście tysięcy wojen. To daje około trzech rocznie. Dwie największe w XX wieku zyskały miano “światowych”. Historycy i politycy dopatrują się ich przyczyn w różnych sferach m.in. ideologicznej, społecznej, demograficznej czy etnicznej. Bez względu na czas, za wieloma konfliktami stały też powody banalne. W książkach historycznych znajdziemy m.in. “wojnę o wiadro” (1325 rok), “wojnę futbolową” (1969 rok) czy “wojnę o pietruszkę” (2002 rok). Na zajęciach porozmawiamy o pretekstach do wybuchu konfliktów, a następnie sprawdzimy czy pamięć o nich można oswoić za pomocą kleju, nożyczek oraz starych gazet”.

Informacje dodatkowe:

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Sobotnie warsztaty przeznaczone są dla dorosłych i młodzieży powyżej 13 roku życia. Istnieje możliwość przyjścia z młodszymi dziećmi, którymi podczas warsztatów zajmą się muzealni edukatorzy. Na warsztatach liczba miejsc jest ograniczona i obowiązują wcześniejsze zapisy mailowo: mwilczko@mwb.com.pl lub telefonicznie pod numerem telefonu 536 123 424.

Działanie realizowane w ramach projektu „Remembrance Education. Edukacja kulturalna osób dorosłych” w partnerstwie z Książnicą Podlaską im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku oraz Centrum Falstad w Norwegii. Sfinansowano ze środków Mechanizmu Finansowego EOG oraz ze środków MKIDN. Dofinansowano ze środków Budżetu Miasta Białegostoku.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments