Wiwat Choroszcz! Wiwat Niepodległa!

Choroszcz świętuje 100. rocznicę odzyskania niepodległości!
Rok 1918 wyznaczył nową – niepodległą drogę Polsce. Sto lat później – rok 2018 nakreślił uroczyste obchody setnej rocznicy tego doniosłego wydarzenia. Choroszcz na swoją niepodległość musiała poczekać nieco dłużej. Dopiero wieczorem 19 lutego 1919 roku do Białegostoku wkroczyli pierwsi polscy żołnierze z Grupy Operacyjnej płk. Stanisława Dziewulskiego i to właśnie ten dzień uznaje się za moment wyzwolenia Białegostoku i okolicznych terenów, w tym Choroszczy. W dniach 15-19 lutego 2019 roku Choroszcz świętuje 100. rocznicę wyzwolenia – odzyskania niepodległości.
Burmistrz Choroszczy Robert Wardziński, Towarzystwo Przyjaciół Choroszczy, Choroszcz Miniona, Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy oraz Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy serdecznie zapraszają do wspólnego świętowania 100. rocznicy wyzwolenia Choroszczy. Obchody 100-lecia powrotu Choroszczy do Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się w dniach 15-19 lutego 2019 roku.
Plan obchodów:
15.02.2019 (piątek), godz. 18.45-19.00, Rynek 11 Listopada w Choroszczy
Inauguracja Obchodów – 100 FOTOGRAFII NA 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI CHOROSZCZY
Plenerowa wystawa pokaże jak zmieniał się choroszczański rynek w okresie ostatnich stu lat. Zobaczymy zmieniającą się zabudowę, minione wydarzenia oraz dawnych mieszkańców Choroszczy, którzy w nich uczestniczyli. Wystawa to okazja odnalezienia na dawnych fotografiach swoich bliskich lub sąsiadów. Tę wyjątkową wystawę będzie można oglądać od lutego do końca października 2019 roku.
16.02.2019 (sobota), godz. 11.00, Aula Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy
WIELKI TEST WIEDZY O CHOROSZCZY
To wyjątkowe spotkanie, na które zapraszamy wszystkich: indywidualnych miłośników historii i współczesności Choroszczy: uczniów, seniorów, a także grupy przyjaciół oraz całe rodziny. Wielki Test Wiedzy o Choroszczy pozwoli zastanowić się nad historią grodu nad Horodnianką, a także rozpoznać swoją wiedzę o współczesnych czasach naszej małej ojczyzny. Wielki Test Wiedzy o Choroszczy to zmierzenie się z setką pytań na 100-lecie wyzwolenia Choroszczy. To nie lada gratka, a wręcz prawdziwy honor i duma z udziału, tym bardziej więc z wygranej. Zapraszamy serdecznie!
17.02.2019 (niedziela), godz. 12.00, „Orlik” w Choroszczy
100 GOLI NA 100 LAT NIEPODLEGŁOŚCI CHOROSZCZY
Niepodległość na sportowo i zawsze zwycięsko? Jeśli bliskie są Ci te wartości, zapraszamy, by niepodległość Choroszczy zaakcentować poprzez wyjątkowy futbolowy maraton. Zapraszamy sportowców i miłośników sportu, a zwłaszcza fanów piłki nożnej, którzy chcą oddać honorowe strzały na bramkę, by uczcić 100 lat niepodległości Choroszczy. Komu uda się strzelić najwięcej zwycięskich goli dla Wyzwolonej? Przekonamy się w Choroszczy 17 lutego. Zapraszamy!
18.02.2019 (poniedziałek), godz. 17.00 Miejsko-Gminne Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy
PIERWSZE LATA NIEPODLEGŁOŚCI
– wykład historyczny autorstwa Jacka Hryniewickiego z Muzeum Wojska w Białymstoku
Zapraszamy na wykład historyczny poruszający tematykę pierwszych dni, miesięcy i lat niełatwego procesu, jakim było wyzwalanie (się) Choroszczy czy też – mówiąc inaczej: kroczenie przez Choroszcz drogą niepodległości. Historycy-profesjonaliści, jak również amatorzy i miłośnicy historii z pewnością znajdą w tym wykładzie-spotkaniu z historią odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Będzie też możliwość dyskusji, wymiany doświadczeń, podzielenia się wątpliwościami, nowymi hipotezami. Zapraszamy.
19.02.2019 (wtorek)
godz. 18.00, Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Szczepana Męczennika w Choroszczy
MSZA ŚWIĘTA ZA OJCZYZNĘ
godz. 19.00, Rynek 11 Listopada w Choroszczy
GŁÓWNE OBCHODY 100. ROCZNICY WYZWOLENIA CHOROSZCZY
To właściwe uroczystości patriotyczno-religijne związane z 100. rocznicą odzyskania przez Choroszcz niepodległości. Odbędą się przy Pomniku Niepodległości usytuowanym na zrewitalizowanym Rynku 11 Listopada w Choroszczy. Zapraszamy serdecznie!
Ponadto obchodom 100. rocznicy wyzwolenia Choroszczy towarzyszyć będzie szereg dodatkowych atrakcji:

  • zostanie wydany folder pt.: „Choroszcz – drogi do niepodległości” autorstwa Józefa Waczyńskiego, który przybliży najważniejsze fakty, daty i wydarzenia oraz postaci związane z wyzwoleniem Choroszczy. Folder to doskonały przewodnik obchodów 100-lecia niepodległości Chroszczy, to także wspaniała pamiątka tych uroczystości;
  • wszyscy mieszkańcy, a także odwiedzający Choroszcz będą mogli wykonać własne zdjęcie z wizerunkiem dawnych mieszkańców miasteczka – w tym celu w przestrzeni miejskiej zostaną ustawione plansze-fotografie prawdziwych postaci dawnej Choroszczy. Fotografia w sukni – dla pań, a może w garniturze sprzed lat – dla panów, w scenerii dawnej Choroszczy i jednocześnie na tle współczesnego wizerunku miasteczka – to świetny pomysł na pamiątkę z grodu nad Horodnianką;
  • uczniów oraz nauczycieli szkół w gminie Choroszcz zapraszamy, by sprawdzić się w grze miejskiej pn. „Śladami Niepodległości Choroszczy”. Gra to fantastyczna podróż w czasie po miejscach związanych z Niepodległością Choroszczy. Kto wykaże się sokolim wzrokiem i dostrzeże zawarte na mapie fragmenty miasta i jego architektury, czyja doskonała pamięć pozwoli skojarzyć fakty i najtrafniej rozwiązać miejski quiz? O tym uczniowie wraz z nauczycielami będą mogli przekonać się przemierzając szlak „Śladami Niepodległości Choroszczy”;
  • happeni

źródło: Urząd Miejski w Choroszczy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments