Wizyta uczniów z Izraela

W czwartek (28 marca) do naszego miasta przyjechała pięciusetosobowa grupa izraelskiej młodzieży z Yehud (partnerskiego miasta Białegostoku). Uczniom towarzyszą dyrektor liceum Haim Badash i burmistrz Yehud-Monosson Yeala Machlis oraz rodzice i nauczyciele.  

Izraelska delegacja przy białostockim pomniku Bohaterów Getta na placu im. Mordechaja Tenenbauma, w miejscu dawnego cmentarza gettowego, oddała hołd żydowskiej społeczności. Uroczystości odbyły się w ramach dorocznej wizyty młodzieży, której celem jest przybliżanie historii polskich Żydów. Powstanie w białostockim getcie, które wybuchło 16 sierpnia 1943 r., historycy uważają za drugi pod względem wielkości (po Warszawie) zryw ludności żydowskiej w walce z hitlerowcami.

Zebraliśmy się w tym miejscu, by wspólnie oddać hołd ofiarom dramatycznego zrywu, a także wszystkim, którzy stracili życie wskutek realizacji nazistowskiej polityki nienawiści. Powstania w białostockim getcie nie sposób traktować wyłącznie tylko w kategoriach zrywu, była to walka o życie i godność oraz o wartości, które niemieccy zbrodniarze próbowali bezskutecznie zniszczyć – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski

Władze obu miast oraz izraelskiej szkoły złożyły wieńce przy pomniku upamiętniającym żydowskich powstańców.

To ważne, że w jednym miejscu Polacy i Izraelczycy stoją razem – powiedziała burmistrz Yehud Yeala Machlis. – Historia Yehud jest powiązana z historią Białegostoku. Ocaleli białostoccy Żydzi założyli w Yehud dzielnicę Kiriat Białystok i budowali to miasto. Chcemy zacieśniać partnerstwo między naszymi miastami.

Podczas uroczystości w Białymstoku dyrektor liceum w Yehud Haim Badash dziękował prezydentowi Białegostoku za wspólne oddanie hołdu społeczności żydowskiej.

– Musimy utrwalać pamięć o Holokauście i wspólnie budować świat, w którym godność ludzka i wolność będą miały najwyższą wartość – powiedział dyrektor Haim Badash.

Liceum Ogólnokształcące w Yehud jest największą szkołą średnią w Państwie Izrael. Uczęszcza do niej 1700 uczniów w wieku 15-18 lat. Każdego roku delegacja około 500 młodych ludzi wyrusza w edukacyjną podróż do Polski. Wizyty przybliżają młodzieży historię narodu żydowskiego, wzmacniają więzi z narodem polskim.

Agnieszka Błachowska

źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments