Wręczenie XXVIII Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego

Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na uroczystość wręczenia XXVIII Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego

22 marca 2019, godz. 19:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Spotkanie autorskie i uroczystość wręczenia Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

Przypominamy, że na liście nominacji do nagrody za najlepszą książkę 2018 roku znalazły się cztery pozycje:

* [bez tytułu], Piotr Janicki, Wydawnictwo j, Wrocław 2018,
* „Po wsze czasy”, Iwona Menzel, Wydawnictwo MG, Warszawa 2018,
* „Jeremiasz”, Piotr Nesterowicz; Wydawnictwo W.A.B./GW Foksal, Warszawa 2018,
* Krzysztof Czyżewski, za całokształt dotychczasowej twórczości z uwzględnieniem książki „Żegaryszki”, Wydawnictwo Pogranicze, Sejny 2018.

Więcej o nominowanych autorach:

Piotr Janicki – ur. w 1974 r. w Białymstoku, mieszka w Supraślu. Autor czterech książek poetyckich: „Nadal aksamit” (2006), „Wyrazy uznania” (2014) – za którą w 2015 dostał Nagrodę Literacką Gdynia, „13 sztuk” (2016) i niezatytułowanego i niepodpisanego tomiku wydanego rok temu. W latach 2005-2009 współtworzył zin poetycki „Cyc Gada”. Pracuje zawodowo w Białostockim Ośrodku Sportu i Rekreacji.

Iwona Menzel o sobie:
Istnieją na świecie miejsca, które budzą w nas niezwykłe emocje. Dla mnie takim miejscem stało się Podlasie, choć urodziłam się i skończyłam studia w Warszawie, za mąż wyszłam w Wiedniu, a większość życia spędziłam w Niemczech. Przez prawie czterdzieści lat mieszkałam i pracowałam jako architekt w Darmstadt, dawnej rezydencji wielkich książąt heskich. Cztery księżniczki von Hessen-Darmstadt wyszły za Romanowów, dwie z nich zostały ukoronowane na cesarzowe Rosji i pozostawiły swoje ślady między innymi także i na Podlasiu.
„Po wsze czasy” (Wydawnictwo MG) jest moją siódmą książką. W tym samym wydawnictwie ukazały się powieści „Szeptucha” i „Czas tarantul” (nominacja do nagrody literackiej Srebrny Kałamarz 2008), jak również opowiadania w tomikach „Opowiadania pełne pasji” i „Opowiadania pod psem i kotem„. W wydawnictwie Prószyński zostały wydane powieści „W poszukiwaniu zapachu snów”, „Zatańczyć czeczotkę”, „Z widokiem na Castello”, „Nie chodź ciemną doliną” oraz moje opowiadania w tomikach „Opowieści wigilijne”, „Opowiadania letnie” i „Opowiadania szkolne”.

Piotr Nesterowicz – ur. w 1971 r., polski pisarz i menedżer. Ukończył Akademię Ekonomiczną we Wrocławiu. Pisze reportaże, powieści i opowiadania. Jest również autorem branżowego podręcznika „Organizacja na krawędzi chaosu”. Za reportaż „Cudowna” otrzymał już Nagrodę Kazaneckiego za najlepszą książkę 2014 r.

Krzysztof Czyżewski – ur. w 1958 r. w Warszawie, pisarz, reżyser, animator kultury i wykładowca akademicki. W trakcie studiów polonistycznych na UAM w Poznaniu związał się z podziemnym ruchem teatralnym, wydawał także nielegalne czasopisma o tematyce kulturalnej. Po ukończeniu studiów pracował jako wykładowca, wraz z żoną Małgorzatą prowadził działalność kulturalną i teatralną (m. in. w teatrze „Arka”, czasopiśmie „Czas Kultury” oraz inicjatywie „Wioska spotkania”). Od 1990 r. związany z Sejnami, gdzie założył fundację i ośrodek ”Pogranicze”. Laureat wielu nagród i wyróżnień w kraju i za granicą. Jest redaktorem naczelnym magazynu „Almanach Sejneński”. Pisał dla „Kultury”, jego teksty są publikowane m.in. „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej” i w prasie zagranicznej. Wśród jego dorobku warto wskazać takie tytuły jak: „Ścieżka pogranicza” oraz zbiór esejów „Linia powrotu. Zapiski z pogranicza”. Warto dodać, że Czyżewski jest współautorem i redaktorem książek takich jak: „Podlasie. Pamięć-Tożsamość-Rozwój”, „Podręcznik dialogu. Zaufanie i tożsamość” i „Miłosz-Dialog-Pogranicze”.

źródło: Białostocki Ośrodek Kultury

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments