Wręczono nagrody sportowe Marszałka Województwa Podlaskiego

Odebrali je wybitni podlascy sportowcy: Wojciech Nowicki, Gabriela Topolska, Rafał Czuper, a także była trenerka Wojciecha Nowickiego Malwina Katarzyna Wojtulewicz i prezes Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „Start” Ryszard Rodzik. Spotkanie z udziałem laureatów odbyło się we wtorek, 17 maja, br. w Podlaskim Instytucie Kultury, a nagrody wręczał marszałek Artur Kosicki.

Wręczenie Nagród Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięte wyniki sportowe

– Cieszę się, że komisja konkursowa ma coraz większy problem z wyborem laureatów, bo to świadczy o tym, jaką potęgą sportową jest województwo podlaskie, zwłaszcza jeśli chodzi o lekkoatletykę – mówił marszałek, gratulując nagrodzonym. – Ostatni mityng w Suwałkach pokazał, że Podlaskie lekkoatletyką stoi. Możemy rywalizować nie tylko na arenach ogólnopolskich, ale też na światowych – dodał.

Artur Kosicki podkreślił, że tegoroczni laureaci to osoby, które zawsze z dumą podkreślają miejsce swego pochodzenia, są żywą promocją regionu.

– Ale przede wszystkim to są świetni sportowcy, tacy „fighterzy” – mają charakter, mają energię, są po prostu najlepsi! – zaznaczył marszałek i dodał: – Jesteśmy z was dumni i zadaniem naszym: kibiców i władz jest być z wami nie tylko wtedy, kiedy osiągacie sukcesy, ale też wspierać was wówczas, kiedy nie wszystko idzie zgodnie z planem. To podtrzymuje na duchu.

Marszałek Artur Kosicki

Nagrody zostały przyznane w pięciu kategoriach: najlepszy sportowiec, najlepszy młody sportowiec, najlepszy sportowiec z niepełnosprawnością i najlepszy trener. Przyznano też nagrodę z całokształt pracy na rzecz rozwoju sportu.

Wojciech Nowicki

Tytuł najlepszego sportowca i 30 tys. zł otrzymał młociarz Wojciech Nowicki – mistrz olimpijski igrzysk w Tokio 2020 oraz srebrny medalista Mistrzostw Polski rozgrywanych w Poznaniu.

– Bardzo dziękuję za to ogromne wsparcie, na które my podlascy sportowcy możemy liczyć ze strony samorządu województwa. Od wielu lat urząd marszałkowski ma bardzo duży wpływ na rozwój sportu w regionie. Oby tak było zawsze. Po to, aby w Podlaskiem rodzili się mistrzowie olimpijscy i mistrzowie świata – mówił mistrz olimpijski z Tokio.

 

Wojciech Nowicki

Wojciech Nowicki to zawodnik Klubu Sportowego Podlasie Białystok. W swojej karierze zdobył także m.in.: brązowy medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio De Janeiro 2016, trzykrotnie 3. miejsce na Mistrzostwach Świata oraz złoty medal na Mistrzostwach Europy w 2018 r.

Rafał Czuper

Najlepszym sportowcem z niepełnosprawnością został wicemistrz olimpijski – tenisista stołowy Rafał Czuper, który również otrzymał nagrodę w wysokości 30 tys. zł.

– Dziękuję za tę nagrodę i za wsparcie, które okazuje sportowcom samorząd województwa, ale przede wszystkim chcę podziękować panu marszałkowi i zarządowi województwa, że zrównali nagrody dla sportowców pełnosprawnych i niepełnosprawnych – mówił. – W końcu ktoś docenił to, że sportowcy niepełnosprawni równie dużo wysiłku i pracy wkładają w przygotowania do startów, aby osiągnąć dobre wyniki.

Rafał Czuper

Rafał Czuper to zawodnik Podlaskiego Stowarzyszenia Sportowego Osób Niepełnosprawnych „START” Białystok specjalizujący się w tenisie stołowym. Jest wicemistrzem olimpijskim indywidualnie oraz brązowym medalistą w drużynie z Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020. W ubiegłym roku zdobył także indywidualnie oraz drużynowo złoty medal Mistrzostw Polski, a także srebrny medal w konkurencji mieszanej.

Gabriela Topolska

Najlepszym młodym sportowcem została Gabriela Topolska – zawodniczka klubu Juvenia Białystok, uprawiająca short track. Zarząd województwa uhonorował ją kwotą 10 tys. zł.

 

Podczas Mistrzostw Polski seniorów w 2021 r. zdobyła brązowy medal na 1000 m, złoty medal w sztafecie na 3000 m oraz srebrny w mixie na 2000 m.
Także w ubiegłym roku zdobyła trzy srebrne medale na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski oraz zajęła 5. miejsce w sztafecie na Mistrzostwach Świata.

Malwina Katarzyna Wojtulewicz

Tytuł najlepszego trenera i 20 tys. zł  otrzymała Malwina Katarzyna Wojtulewicz z Klubu Sportowego „Podlasie” Białystok, była trenerka mistrza olimpijskiego z Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 – Wojciecha Nowickiego.

Malwina Wojtulewicz

– Wprawdzie z Wojtkiem już nie trenuję, ale jako trener nie powiedziałam jeszcze ostatniego słowa. W tej chwili trenuję z kobietami i mam nadzieję, że za jakieś dwa lata znów będą sukcesy moich podopiecznych – mówiła trenerka.

Malwina Katarzyna Wojtulewicz podlaskiego mistrza trenowała od 2013 r. do września ubiegłego roku – wspólnie świętowali wszystkie największe sukcesy.

Ryszard Rodzik

Za całokształt działalności w zakresie sportu uhonorowano Ryszarda Rodzika, który od 1987 r. jest związany ze sportem osób z niepełnosprawnością. Przez te lata do chwili obecnej działa w Podlaskim Stowarzyszeniu Sportowym Osób Niepełnosprawnych „START” w Białymstoku. Jako członek misji polskiej reprezentacji brał udział w Paraolimpiadach w Sydney, Atenach i Pekinie.

Ryszard Rodzik

– Wreszcie działacze zostali zauważeni i docenieni – cieszył się laureat. – Sportu bez sportowców, trenerów i działaczy nie byłoby. Musi być ten działacz, którego zadaniem jest „wychodzić” pieniądze i na trenera, i na szkolenie – wtedy jest ten zawodnik, który odnosi sukcesy. Dziękuję też panu marszałkowi za to, że po raz kolejny sport osób niepełnosprawnych został wyróżniony.

Ryszard Rodzik został nagrodzony kwotą 30 tys. zł.

Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego za osiągnięcia sportowe – łącznie 120 tys. zł pochodzą z budżetu województwa podlaskiego.

 

Aneta Kursa/Bartłomiej Modzelewski
red.: Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments