Z pomocą bezdomnym

Funkcjonariusze białostockiej Straży Miejskiej podjęli już 166 interwencji dotyczących osób bezdomnych i potrzebujących pomocy. Akcja Zimowy Ratownik 2018, która ma zapobiegać tragediom związanym z niskimi temperaturami, rozpoczęła się w połowie listopada. Strażnicy, wraz z wyposażonymi w sprzęt i środki medyczne ratownikami, kilka razy w miesiącu odwiedzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne.

Niskie temperatury są śmiertelnym zagrożeniem zwłaszcza dla osób bezdomnych, ale także starszych i niepełnosprawnych. Najwięcej zgonów wśród osób bezdomnych zdarza się właśnie z powodu wychłodzenia, zaniedbanych urazów, schorzeń i uzależnień. W ramach akcji Zimowy Ratownik funkcjonariusze Straży Miejskiej organizują specjalne patrole, które przeszukują miasto. Sprawdzają pustostany, węzły ciepłownicze, klatki schodowe, piwnice w poszukiwaniu osób narażonych na zamarznięcie. Od rozpoczęcia akcji, czyli od połowy listopada, do tej pory funkcjonariusze podjęli 166 interwencji. W czterech przypadkach konieczne było wezwanie służb medycznych, 3 osoby zostały przewiezione do ogrzewalni, natomiast 42 osoby będące pod wpływem alkoholu strażnicy przewieźli do izby wytrzeźwień.

Funkcjonariusze informują o miejscach, w których można uzyskać pomoc, zjeść ciepły posiłek, przenocować – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. – Zwracamy się też do mieszkańców naszego miasta, by zawiadamiali Straż Miejską o takich niepokojących sytuacjach. Dzięki pomocy białostoczan już nieraz udawało się zapobiec tragedii.

Na niebezpieczeństwo narażone są szczególnie osoby będące pod wpływem alkoholu, które zasypiają na ławkach, przystankach czy chodnikach. Pamiętać trzeba jednak, że mróz może być groźny dla życia i zdrowia także ludzi starszych, samotnie mieszkających, niepełnosprawnych. Wystarczy zadzwonić pod numer 986 – alarmowy telefon Straży Miejskiej – lub 112. Podczas ubiegłorocznej akcji Zimowy Ratownik białostoccy strażnicy interweniowali ponad 2 100 razy. Blisko 1 100 osób przewieźli do izby wytrzeźwień, 42 osoby – do ogrzewalni, a 28 osób przekazali służbom medycznym.

Miasto Białystok ogłosiło też otwarty konkurs ofert na prowadzenie działań na rzecz bezdomnych i osób w trudnej sytuacji życiowej. Chodzi o udzielenie schronienia, zapewnienie posiłku i niezbędnego ubrania, porady prawne i psychologiczne oraz streetworking. Do udziału w konkursie można zgłaszać się do 12 grudnia 2018 r. Szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć na www.bip.bialystok.pl.

Anna Kowalska

źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments