Zalew w Wasilkowie ma się zmienić nie do poznania

Nowe pomosty, plaża, alejki spacerowe – gmina Wasilków ma wielkie plany związane z niszczejącym od lat zalewem. I właśnie zrobiono pierwszy krok, by to miejsce w końcu zmieniło się na lepsze. W piątek, 20 listopada, burmistrz Wasilkowa Adrian Łuckiewicz podpisał umowę i przekazał wyłonionemu w drodze przetargu wykonawcy zlecenie wykonania projektu i dokumentacji technicznej zagospodarowania części terenów przy Zalewie w Wasilkowie.

Opracowany zostanie projekt budowlany oraz projektu architektoniczno-budowlany nabrzeży: od ul. Jurowieckiej i od ul. Białostockiej w Wasilkowie.

– Można powiedzieć, że stare ustępuje miejsca nowemu. Obecnie nasz zalew wygląda źle: mamy spróchniałe pomosty, które będziemy musieli usunąć. Musimy też zlikwidować tzw. baseny, czyli miejsca gdzie jest wybetonowane podłoże, przez co woda w tych miejscach ulega zamuleniu – wymienia Dominika Jocz, wiceburmistrz Wasilkowa.– Pomosty zagrażają bezpieczeństwu, przez wiele lat nie były poddawane żadnej renowacji. Wierzymy, że uda nam się to zrealizować. Na razie powstanie dokumentacja, ale już złożyliśmy wniosek do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na zagospodarowanie tego zalewu. To będzie wielomilionowa inwestycja.

Projekt nabrzeża północnego od ul. Jurowieckiej będzie zawierał m.in. następujące obiekty i elementy zagospodarowania: plażę, pomost pływający do cumowania kajaków, co najmniej 1 szt. (w zależności od koncepcji może być większa ilość), małą gastronomię w ilości co najmniej 2 szt., wypożyczalnię sprzętu pływającego, małą architekturę: ławki, leżaki, stojaki na rowery, słupki z zasilaniem, oświetlenie + monitoring, parking na min. 100 miejsc postojowych, alejki spacerowe, ścieżkę rowerową (połączenie ul. Jurowieckiej z ul. Białostocką), miejsce do cumowania kajaków przed jazem oraz miejsce do spuszczania kajaków po drugiej stronie jazu, plac zabaw dla dzieci, boiska do gry w siatkówkę plażową (od 1 do 3 szt.), boisko do gry w piłkę nożną plażową, założenie trawników, nasadzenia zieleni niskiej i wysokiej, rezerwa terenu pod amfiteatr, wc całoroczne.

Projekt nabrzeża południowego od ul. Białostockiej będzie zawierał m.in. następujące obiekty i elementy zagospodarowania: pomosty w części na palach, dwukondygnacyjne, w części pływające, połączone z chodnikiem biegnącym wzdłuż ul. Białostockiej, zapewniające dostęp do plaży dla osób niepełnosprawnych, pomost pływający do cumowania kajaków, małą architekturę: ławki, stojaki na rowery, słupki z zasilaniem, alejki spacerowe, oświetlenie + monitoring, założenie trawników, nasadzenia zieleni niskiej i wysokiej

Opracowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń będzie realizowane w czterech etapach do 30 czerwca 2021 r.

 

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments