Zawsze gotowi, zawsze blisko. Terytorialsi reagują na pożar.

Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej pokazali w praktyce, co dla nich oznacza motto WOT: Zawsze gotowi, zawsze blisko. Będąc poza rejonem odpowiedzialności, w drodze powrotnej z kursu, zauważyli pożar i natychmiast przystąpili do działania.

Pożar komina w domu jednorodzinnym w miejscowości Białasy (powiat sierpecki, województwo mazowieckie) miał miejsce 15.01.2019 roku. Domownicy: trzy osoby dorosłe i dwójka dzieci, nie mieli świadomości o zagrożeniu. Niebezpieczeństwo dostrzegli żołnierze 1PBOT.

Często ludzie będący w domu nie czują, że pali się sadza w kominie. Dlatego osoby z zewnętrz, które to zauważą, powinny niezwłocznie reagować – opowiada mł. chor. Marcin Białous z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, jeden z uczestników akcji. W swojej karierze przez 12 lat był komendantem wojskowej straży pożarnej. Podczas zdarzenia podzieliliśmy się zadaniami – jeden z nas kierował straż pożarną na miejsce, natomiast pozostała trójka wyprowadziła domowników na bezpieczną odległość ­– dodał.

Mł. chor. Marcin Białous podał dyżurnemu Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu w sposób precyzyjny miejsce zdarzenia wraz z adresem posesji. Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej poczekali na przybycie dwóch zastępów straży pożarnej. Do końca akcji zapewnili kobiecie i dwójce małych dzieci bezpieczne miejsce w swoim aucie, aby wyeliminować zagrożenia związane np. z dymem z pożaru – opowiada o akcji oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu mł. bryg. Waldemar Goczyński.

Na uwagę zasługują empatia i zainteresowanie żołnierzy, którzy zauważyli, że dzieje się coś złego, prawidłowo zgłosili fakt i pozostali do dalszej dyspozycji na miejscu, służąc pomocą. Taka postawa zyskała uznanie przybyłych na miejsce strażaków i z pewnością przyczyniła się do ograniczenia strat materialnych i skuteczności działań ratowniczo-gaśniczych – podsumował mł. bryg. Waldemar Goczyński.

***

W akcji ratowniczej uczestniczyli: mł. chor. Marcin Białous, plut. Maciej Matuk, szer. Krzysztof Bednarski – wszyscy z kompanii logistycznej oraz st. kpr. Arkadiusz Ciborowski z 11 batalionu lekkiej piechoty w Białymstoku. Dowódca brygady płk Sławomir Kocanowski podjął decyzję o wyróżnieniu żołnierzy.

źródło: por. Łukasz Wilczewski, 

Oficer Prasowy

1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej
im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław”

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments