#ZobaczWięcej w Politechnice Białostockiej! 2 września zapraszamy na wernisaż białostockiej edycji projektu

Już w najbliższą sobotę, 2 września, w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej odbędzie się wernisaż fotografii Magdy Rdest-Nowak. To pierwsza odsłona zdjęć, które powstały w ramach lokalnej edycji projektu i kampanii społecznej #zobaczwięcej. Na wielkoformatowych pracach zobaczymy uczestników akcji, którzy ubrani w białe koszule pozowali w najpiękniejszych zakątkach Białegostoku.

#ZOBACZWIĘCEJ to wyjątkowy projekt fotograficzny, który zwraca uwagę na problemy osób walczących z chorobami przewlekłymi lub społecznym wykluczeniem. Akcja jest organizowana na skalę ogólnopolską. W tegorocznej, drugiej edycji, weźmie w niej udział 365 uczestników z 12 miast: Torunia, Szczecina, Częstochowy, Krakowa, Skierniewic, Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Lublina, Rzeszowa i Gdyni. Po raz pierwszy przed obiektywem Magdy Rdest-Nowak stanęli mieszkańcy Białegostoku! Wszyscy na czas sesji zdjęciowej założyli białe koszule – znak rozpoznawczy projektu.

Biała koszula symbolizuje depresję, chorobę onkologiczną, chorobę dwubiegunową, stany lękowe, blizny na ciele i całą gamę problemów, którymi może być obciążony każdy z nas. Nie widać ich gołym okiem. Osoby, które wzięły udział w sesji fotograficznej, to ludzie, których codziennie mijamy na ulicach, nie wiedząc, z jakimi problemami się zmagają. W tym kontekście, projekt jest opowieścią o człowieku, a także o sztuce odkrywania jego siły i emocji. Pomimo różnych chorób i blokad, uczestnicy projektu założyli białe koszule i opowiedzieli swoją historię. Ważne były nie tylko piękne zdjęcia, ale też czas spędzony razem.

 

W maju 2023 r. – po raz pierwszy w projekcie „Zobacz Więcej” – białe koszule założyli również mieszkańcy Białegostoku! To właśnie ich zdjęcia będzie można zobaczyć podczas wystawy w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie blisko 40 indywidualnych fotografii uczestników projektu z Białegostoku i województwa podlaskiego oraz ich zdjęcie grupowe.
Pomysłodawczynią projektu oraz autorką zdjęć jest Magda Rdest-Nowak, fotografka, społeczniczka, miłośniczka zwierząt i przyrody. Organizatorka i współorganizatorka wielu akcji społecznych i laureatka nagród i wyróżnień. Obecnie jest także prezeską Fundacji „Zobacz Więcej”, która wydaje kalendarz-cegiełkę ze zdjęciami grupowymi z różnych miast, które goszczą projekt.

Wernisaż białostockiej edycji projektu oraz kampanii społecznej „Zobacz Więcej” odbędzie się 2 września 2023 r. (sobota) o godzinie 17:00 w holu Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej przy ul. Zwierzynieckiej 16. W wydarzeniu wezmą udział m.in. zaproszeni goście oraz uczestnicy projektu, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i przybliżą idee, przyświecające projektowi. Wystawę będzie można oglądać do 7 września.
Białostockiej edycji ogólnopolskiego projektu fotograficznego „Zobacz Więcej” patronuje Prezydent Miasta Białegostoku. Wystawę w Politechnice Białostockiej prezentującą efekty tego projektu objęła patronatem Rektor Politechniki Białostockiej dr hab. inż. Marta Kosior-Kazberuk, prof. PB.
Więcej informacji na stronach:
wydarzenie na FB: #ZOBACZWIĘCEJ – Białystok – lokalny finał projektu
profil na FB: Zobacz Więcej – projekt fotograficzny Magda Rdest-Nowak

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments