ZUS rozpoczął wysyłkę decyzji o przyznaniu czternastki

Pod koniec ubiegłego tygodnia ZUS rozpoczął wysyłkę decyzji o przyznaniu 14 emerytury. Wkrótce list trafi do każdego, kto otrzymał czternastkę. W kraju korespondencja zostanie przekazana do blisko 7,8 mln osób, w regionie do 202 tys. osób.

Do tej pory 2,7 mln decyzji zostało już wysłanych, kolejne 2 mln są przygotowane do nadania. Pozostałą korespondencję Zakład wyśle w najbliższych dniach i tygodniach. W województwie podlaskim do tej pory ZUS wysłał niemal 74 tys. decyzji.

Wszyscy uprawnieni emeryci i renciści otrzymali już czternastą emeryturę. Świadczenie było przyznawane „z urzędu” – bez konieczności składania wniosku. ZUS wypłacał „14-tki” od
1 do 29 września br. Pieniądze były przekazywane wraz z bieżącą emeryturą, rentą, zasiłkiem przedemerytalnym lub innym świadczeniem długoterminowym.

Maksymalna kwota dodatkowej wypłaty wyniosła w tym roku 2 650 zł brutto. Osoby, których świadczenie główne było zawieszone na dzień 31 sierpnia np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania, nie otrzymały dodatkowej gratyfikacji. Przyznanie dodatkowego wsparcia nastąpi dopiero po wznowieniu wypłaty wcześniej zawieszonego świadczenia.

Prawo do „14-tki” przysługiwało osobom, które na 31 sierpnia 2023 roku pobierały jedno z długoterminowych świadczeń, np. emeryturę, rentę albo świadczenie przedemerytalne. – W tym roku czternastka w pełnej wysokości przyznana została 77 proc. uprawnionych. W naszym regionie 202 tys. osób otrzymało dodatkową wypłatę na łączną kwotę ponad 465 mln zł. W całym kraju ZUS wypłacił 7,8 mln świadczeń na kwotę 17,5 mld zł. Pełną kwotę wsparcia otrzymały osoby, których wysokość emerytury czy renty nie przekroczyła 2 900 zł brutto. W przypadku osób, które miały przyznane świadczenie powyżej tej kwoty, czternastka została zmniejszona zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”, przy czym, aby uzyskać prawo do dodatkowego świadczenia, musiało ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że „14-tki” nie otrzymali świadczeniobiorcy , których emerytura czy renta była wyższa od kwoty 5 500 zł brutto – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Ze świadczenia została pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. oraz zaliczka na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wysokość czternastki netto dla osób otrzymujących świadczenie podstawowe w kwocie minimalnej tj. 1588,44 zł brutto wyniosła 2202,50 zł na rękę.

Katarzyna Krupicka
foto : ZUS 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments