Związek Tatarów RP Oddział Bohoniki zakończył realizację projektu

Związek Tatarów RP Oddział Bohoniki z sukcesem zakończył projekt pod hasłem Wielokulturowość w działaniu. Pomysł na projekt zawdzięczamy ogromnemu wielopokoleniowemu zainteresowaniu uczestników Tatarskim Świętem Wiosny „Navruz”, dlatego postanowiliśmy kontynuować działania w kierunku zaspokojenia ciekawości wielokulturowością, z której słynie nasz region.

Na działania w ramach projektu składały się trzy warsztaty, których historia sięga starożytności.
W trakcie pierwszego działania uszczknęliśmy odrobinę wiedzy z zielarstwa. Zioła towarzyszyły człowiekowi od zawsze, a ich wykorzystywanie w kulinariach i kosmetyce należy do daleko sięgającej tradycji. Pod okiem pani Agnieszki Prymaka stworzyliśmy serum odżywczo-odmładzające.

Na drugich warsztatach pani Marta Puchłowska zapoznała nas ze sztuką ebru. Kunszt marmurkowania Turcy seldżuccy oraz osmańscy rozpowszechnili stosując ją w kaligrafii oraz w sztuce dekorowania i oprawiania książek.

Natomiast na ostatnich zajęciach poznalimy makramę, sztukę wiązania sznurków, bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Technika wiązania przedostała się do Europy ze starożytnej Asyrii i Babilonii. Przy odrobinie pomocy pani Elwiry Miśkiewicz samodzielnie wypletliśmy mandale.

Warsztaty odbyły się dzięki dofinansowaniu ze środków programu Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Fundację „Sokólski Fundusz Lokalny” w Sokółce i Gminę Sokółka.

 foto : Katarzyna Bułkowska
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments