Teatr Dramatyczny w Białymstoku świętował 75-lecie


Odznaczenia pracowników, podziękowania przyjaciołom, gratulacje od gości oraz premiera spektaklu „Samobójca” – w sobotni wieczór, 16 listopada, w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki odbyła się gala z okazji jubileuszu 75-lecia.

Idea budowy teatru w Białymstoku zrodziła się tuż po odzyskaniu niepodległości. Budynek Teatru Miejskiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego został oddany do użytku w 1938 roku i to wówczas odbyła się pierwsza premiera. Oficjalnie historia instytucji liczona jest jednak od 1944 roku, dlatego właśnie w sobotni wieczór artyści, twórcy, pracownicy oraz przyjaciele teatru świętowali wspólnie jubileusz.

W trakcie oficjalnej części wydarzenia nagrodzono pracowników teatru. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej przyznał Złote medale: Danucie Iwaniuk, Barbarze Jaskurzyńskiej, Halinie Krutul oraz Danucie Teresie Kuźmicz. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”: Danucie Sacharczuk-Bach, Arlecie Janinie Półtorak, Jolancie Barbarze Skorochodzkiej, Antoninie Teresie Pawluczuk, Bernardowi Bani, Sławomirowi Popławskiemu oraz Piotrowi Adamowi Półtorakowi.

Sobotni wieczór był także okazją do podziękowania partnerom teatru: osobom, instytucjom, które na co dzień wspierają placówkę. Na scenie pojawili się przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Białymstoku, firmy Promotech, białostockiego oddziału Totalizatora Sportowego, PGE Dystrybucji S.A. Oddziału Białystok, Pięciu Dębów, Pijalni Czekolady E. Wedel, Kwiaciarni Mercedes, Datasky Agencji Reklamowej, DMS PRO, AlterStudio, Laboratorium Obrazu. Podziękowania skierowano także do kpt. dr. Mariusza Kuryłowicza – Dyrektora Zakładu Karnego w Białymstoku, fotografa Bartosza Warzechy, Agnieszki Popek-Banach i Kamila Banacha – artystów grafików oraz Sylwii Rudnickiej – stylistki włosów.

Obecny na gali Marszałek Województwa Podlaskiego – Artur Kosicki, poinformował, że w budżecie na 2020 rok znajdą się środki na rozpoczęcie remontu instytucji.

– Bardzo cieszę się z decyzji, którą podjął Marszałek Województwa wraz z całym Zarządem. Nasz budynek rzeczywiście wymaga już gruntownego remontu. Niezależnie od naszych starań o pozyskanie środków z Funduszy Norweskich, w końcu będziemy mogli zacząć planować organizację pracy poza siedzibą naszej instytucji. W budynku przy ul. Elektrycznej planujemy grać do końca tego sezonu, a być może także w następnym sezonie. W zależności od tego, czy uda nam się zetapować remont. Prowadziliśmy już wstępne rozmowy z osobami zarządzającymi różnorodnymi instytucjami w Białymstoku, aby przy ich otwartości móc znaleźć przestrzenie odpowiednie do prezentacji naszych spektakli – powiedział tuż po uroczystości Piotr Adam Półtorak, dyrektor instytucji.

Tuż po gali odbyła się premiera spektaklu „Samobójca”. Widzowie przyjęli owacjami na stojąco tę gorzką satyrę na życie w rzeczywistości Rosji Radzieckiej. Przedstawienie na podstawie sztuki Nikołaja Erdmana wyreżyserowała Katarzyna Deszcz, która odpowiada także za adaptację i opracowanie muzyczne. Scenografię, kostiumy i wizualizacje przygotował Andrzej Sadowski. Za choreografię odpowiadała Karolina Garbacik. Na scenie wystąpił cały zespół aktorski Teatru Dramatycznego.

– Premiera to wielkie święto aktora i zwieńczenie jego pracy. To moment, w którym aktor dzieli się swoją rolą z widownią, opowiada swoją historię. Tym razem tych historii, większych lub mniejszych, było ponad dwadzieścia, a na scenie spotkali się wszyscy aktorzy naszego teatru. A więc i nasze historie musiały się spotkać… To koronkowa praca na wiele głosów… ale i niezwykłe doświadczenie, i co najważniejsze – doświadczenie wspólne. Niezwykle interesujące dyskusje pomogły uformować ten sceniczny świat Erdmana, który „Samobójcę” napisał już prawie sto lat temu. A tekst dziś brzmi nadal bardzo aktualnie – powiedziała po premierze Katarzyna Siergiej, odtwórczyni roli Marii Łukianownej.

Jubileuszowi towarzyszyło otwarcie wystawy i premiera folderu „75 lat Teatru Dramatycznego”. W teatralnym foyer można obejrzeć zdjęcia i dokumenty ze zbiorów Teatru Dramatycznego, Archiwum Państwowego w Białymstoku oraz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

– Nasz teatr nie istnieje od dzisiaj, tylko od 75 lat, dlatego bardzo chciałbym podziękować tym pracownikom, którzy spędzili tu lata. Wiem, że jest dzisiaj z nami bardzo dużo osób: aktorów, pracowników sceny, administracji. Mam nadzieję, że się Państwo za nas nie wstydzą. Kontynuujemy to, co Państwo kiedyś zaczęliście. Mamy zaszczyt tworzyć to, co Państwo tworzyliście przez wiele lat. Dziękuję także widzom za to, że nasza praca nie idzie na marne. Przychodzicie Państwo na nasze spektakle. Przeżywacie wzruszenia, bawicie się. Bez Was nie byłoby nas – dziękował w imieniu aktorów – Sławomir Popławski.

Spektakl „Samobójca” widzowie mogą obejrzeć także w najbliższy weekend: 22 listopada o godz. 19.00 oraz 23 i 24 listopada o godz. 16.00. Bilety na przedstawienie w cenie: 55 zł – normalny, 45 zł – ulgowy, studencki – 30 zł, bilet dla osób bezrobotnych – 5 zł dostępne są w Kasie Teatru oraz w sprzedaży internetowej na stronie: bilety.dramatyczny.pl. Istnieje także możliwość zakupu biletów grupowych w cenie 45 zł (dla grup liczących minimum 10 osób). Rezerwacje przyjmuje Dział Sprzedaży i Organizacji Widowni: tel. 85 74 99 184/185.

materiały: Teatr Dramatyczny w Białymstoku

zdjęcia: Wojciech Wojtkielewicz, Bartek Warzecha

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments