Kraina Wątku i Osnowy nagrodzona

Kraina Wątku i Osnowy nagrodzona w konkursie na najlepszy produkt turystyczny województwa podlaskiego!

Szlak turystyczny „Kraina Wątku i Osnowy”, który powstał w ramach projektu realizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, zajął drugie miejsce w konkursie na najlepszy produkt turystyczny województwa podlaskiego. To już szesnasta edycja konkursu organizowanego przez Podlaską Regionalną Organizację Turystyczną, która w ten sposób wyróżnia najciekawsze regionalne inicjatywy. Każdy z nagrodzonych produktów będzie miał szansę zawalczyć o Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej na etapie ogólnopolskim.

Ogromnie się cieszymy z tego wyróżnienia, ponieważ tkactwo tradycyjne jest dla nas bardzo ważne i nasza instytucja robi wiele, by je zachować i upowszechnić, zwłaszcza wśród młodych ludzi  – podkreśla Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. – Dzięki tej nagrodzie o szlaku dowie się więcej osób, a co za tym idzie, więcej osób będzie miało okazję poznać tkaninę dwuosnowową, z której słynie nasz region.

Szlak turystyczny „Kraina Wątku i Osnowy” powstał głównie na terenie dwóch gmin: Janowa i Korycina, bo mieszka tu i tworzy większość aktywnych podlaskich tkaczek. Jego celem jest ożywienie i upowszechnienie tradycji tkackich w regionie, nie tylko wśród osób dorosłych, ale także wśród młodzieży. Szlak obejmuje 12 pracowni w miejscowościach: Lewkowie Starym (prowadzi ją Irena Ignaciuk), Wasilkowie (Lucyna Kędzierska), Wasilówce (Karolina Radulska), Wasilówce Kolonii (Teresa Pryzmont i Danuta Radulska), Szaciłówce (Bernarda Rość), Korycinie (Agnieszka Iwanicka), Janowie (Alicja Kochanowska i Ludgarda Sieńko), Trofimówce (Helena Gołko), Lipsku (Kazimiera Makowska) i Szczepkach (Sabina Koch). Twórczynie chętnie demonstrują w nich techniki tkackie i pokazują swoje przepiękne tkaniny. Warto tam zajrzeć, posłuchać, a nawet zasiąść przy krosnach.

Więcej informacji o szlaku i tkaninie dwuosnowowej można znaleźć na stronie www.dwuosnowowa.pl

źródło: Izabela Dąbrowska, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments