14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA odbędzie się od 4 do 8 grudnia 2019 roku w Białymstoku i regionie. Festiwal jest marką samą w sobie – to największe tego typu wydarzenie w tej części Europy! ŻUBROFFKA od kilkunastu lat buduje kulturalny pomost między Wschodem i Zachodem, Północą i Południem, dzięki czemu w Białymstoku i na Podlasiu spotyka się twórcza energia z całego świata.
Tematem
przewodnim tegorocznej ŻUBROFFKI jest kosmos i jego tajemnice.
Przestrzeń kosmiczna wydaje się bowiem z jednej strony możliwą
drogą ucieczki przed coraz liczniejszymi zagrożeniami na Ziemi, a z
drugiej – może stać się szansą na uwolnienie nowego potencjału.
Wyprawa w kosmos pozwala też zobaczyć świat z zupełnie innej, odświeżającej perspektywy.
Festiwalowy Żubr (autorstwa duetu Kijek/Adamski), zdekonstruowany podczas 13. ŻUBROFFKI, powraca – dzięki wyobraźni Michała Sochy – w nowej, kosmiczno-gwiezdnej odsłonie. Graficzka Izabela Sroka, w oparciu o wykreowane przez Michała Sochę projekty, stworzyła nową identyfikację wizualną festiwalu. Na początku grudnia warto więc przy dobrej pogodzie zerkać na nocne niebo, bo wszystko wskazuje na to, że rozbłyśnie tam nowa konstelacja – Wielka Żubrzyca!
Znakiem firmowym ŻUBROFFKI jest jej spektakularna, filmowo-muzyczna inauguracja. Tym razem Janus Rasmussen, farerski wokalista, kompozytor, producent i współtwórca legendarnego duetu Kiasmos zagra na żywo do duńskiego filmu SF z 1918 roku Misja na Marsa (Himmelskibet / A Trip to Mars). Będzie to niezwykła kosmiczna wyprawa na planetę, na której panuje miłość, piękno, dobro i pokój. Film już przed stu laty był manifestem sprzeciwu wobec okrucieństwa i bezsensu wojny i – jak się okazuje – nie stracił nic na swojej aktualności.
O nagrody w ośmiu konkursach powalczy 107 filmów! Krótkie metraże w dwóch konkursach krajowych (Studenci, Niezależni) i dwóch międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat) oceni międzynarodowe Jury w składzie: Juanita Onzaga (nagradzana na świecie kolumbijsko-belgijska reżyserka i operatorka, której film The Jungle Knows You Better Than You Do zdobył nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na Berlin International Film Festival); Babis Makridis (grecki reżyser, którego filmy mają premiery na takich festiwalach, jak Sundance czy Rotterdam, a jego pełnometrażowa fabuła Litość jest najlepszym filmem 2019 roku według Greckiej Akademii Filmowej); Zbigniew Czapla (wielokrotnie nagradzany polski scenarzysta, reżyser, animator, malarz i grafik, przewodniczący stowarzyszenia ASIFA Poland); Sergei Kachkin (rosyjski producent, reżyser i operator, organizator Festiwalu Filmowego DOKer) oraz Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk (ukraiński reżyser i scenarzysta, którego film Sztangista podbił m.in. serca jurorów i publiczności 13. ŻUBROFFKI, zdobywając Grand Prix i Nagrodę Dzikiego Żubra).
Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, Jury przyzna również nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę.
Filmy w polskim
konkursie Amatorzy oceni Młode Jury (białostoccy licealiści
i studenci) pod przewodnictwem dziennikarza radiowej Trójki Ryszarda
Jaźwińskiego.
Pozostałe trzy
konkursy mają otwartą formułę dla twórców z Polski i zagranicy.
W konkursie Na skraju – film eksperymentalny i video-art
filmy oceni jury w składzie: Aleksandra Czerniawska (pochodząca
z Białegostoku artystka wizualna i psycholożka);
Mihai
Grecu (rumuński
artysta i filmowiec eksperymentalny, którego prace prezentowane są
m.in. na festiwalach w Locarno, Rotterdamie i Montrealu) oraz Wojtek
Pustoła (polski artysta wizualny, autor filmów, rzeźbiarz i
scenograf).
W konkursie Kids
filmy ocenią najmłodsi widzowie ŻUBROFFKI, a w konkursie Music
video – widzowie dorośli. Tradycyjnie już festiwalowa
publiczność przyzna własną nagrodę – Dzikiego Żubra,
której sponsorem jest firma DrTusz.
Po raz pierwszy w
historii festiwalu swoje nagrody przyznają polscy i zagraniczni
dziennikarze!
Jury polskich dziennikarzy: Magda Maksimiuk (dziennikarka filmowa współpracująca z amerykańskimi i polskimi mediami, a na stałe – z „KINEM” i magazynami „KMAG” i „Aktivist”), Błażej Hrapkowicz (krytyk filmowy, prezenter telewizyjny i radiowy, gospodarz programów „Kino Mówi” w Ale kino+ i „Hrapkowidz” w radiowej Czwórce) oraz Jakub Koisz (dziennikarz, krytyk i felietonista filmowy, publikował m.in. w „Magazynie Filmowym”, NaEkranie, „Kinie”, Film.org.pl czy „Twórczości”) – oceni filmy z dwóch konkursów międzynarodowych (Okno na Wschód, Cały ten Świat). Z kolei Jury dziennikarzy ze świata: Irena Kotelovich (białoruska krytyczka filmowa, dziennikarka kulturalna, autorka pisząca dla „Zvyazdy”), Flavia Dima (rumuńska krytyczka filmowa i dziennikarka, pisząca dla m.in. „Indiewire”, MUBI Notebook, „Kinoscope”, „Kinecko” i Film Menu) oraz Neil Young (angielski krytyk filmowy i kurator/programista, członek FIPRESCI i London Critics’ Circle; jego recenzje i relacje z festiwali regularnie pojawiają się m.in. w „The Hollywood Reporter”, „Sight & Sound”, „Tribune” i MUBI Notebook) – ocenią filmy w dwóch konkursach polskich (Studenci, Niezależni).
Dodatkowo, dzięki agentowi sprzedaży New Europe Film Sales, najbardziej obiecujący twórca z Europy Środkowej i Wschodniej, którego film zostanie zaprezentowany w konkursach Okno na Wschód, Studenci i Niezależni, otrzyma New Europe Talent Award i pojedzie na festiwal filmowy do Berlina.
W tym roku, podczas specjalnych pokazów filmowych, które odbędą się w 20 lokalizacjach w Białymstoku i na Podlasiu widzowie ŻUBROFFKI zobaczą m.in.:krótkie filmy o nienawiści, dokumentalne filmy z Kaukazu, AfroSzorty, szorty „tęczowe”, midnight shorts, wschodnie kino Sci-Fi, bałkańskie animacje wyreżyserowane przez kobiety, zaczarowane historie będące receptą na traumę, czy krótkie filmy z Białorusi. Głodnych sztuki nie tylko filmowej ucieszą też filmowe śniadania: słowackie, chilijskie i podlaskie.
ŻUBROFFKA to także energetyczne koncerty! Podczas wieczorów klubowych w FAMIE, o gorącą atmosferę zadbają: wierzący w „rave, hałas i odpowiedzialność” polski duet Tsvey; dominikański muzyk, artysta i filmowiec z Los Angeles Kelman Duran, zafascynowany brzmieniami wywodzącymi się z afrykańskich i afrokaraibskich diaspor (reggaeton, dancehall, gqom, kuduro i hip-hop); francuska producentka i wokalistka DJ COUCOU CHLOE, doceniana za swoje gęste, klubowe sety, interesująco łącząca zmysłowy wokal z pulsującymi i chłodnymi basami; DJ Fatima Ferrari, didżejka z Hagi o afgańskich korzeniach, za sprawą baile funk, dancehall, vogue i klubowych brzmień rodem z Jersey i Baltimore zmieniająca kontekst bliskowschodnich motywów.
W Klubie FAMA wystąpi też polsko-angolański duet Lua Preta,umiejętnie miksujący kuduro i afrohouse igqom; Nazira – didżejka z Ałma-Aty i promotorka kazachskiej podziemnej sceny klubowej; Nastya Muravyova – ukraińska didżejka, podbijająca europejskie kluby, która za dnia pracuje jako… stewardessa, oscylujący między house i techno polski DJ MKO oraz Dtekk –świetnie znany człowiek instytucja polskiej sceny elektronicznej, didżej i aktywista kultury.
Warsztaty filmowe dla widzów w różnym wieku oraz powstałe podczas nich realizacje to już tradycja ŻUBROFFKI! W tym roku inspiracją dla filmów stały się kosmos i futuryzm. Podczas warsztatów animacji „Aliens”, które poprowadzi rosyjska animatorka Svetlana Andrianova, dzieci stworzą filmy o innych światach. Z kolei węgierski animator Péter Vácz podczas warsztatów „Plastelinowe stwory w kosmosie” pokaże młodzieży, jak za pomocą aluminiowego drutu i kolorowej plasteliny tworzy się postacie, a potem je ożywia. Seniorzy będą mieli szansę na dokonanie zmian w swojej biografii za sprawą Agnieszki Elbanowskiej i Tymona Nogalskiego, którzy poprowadzą warsztaty „Powrót do przyszłości”!
Każdej edycji festiwalu towarzyszy wystawa. W tym roku w foyer kina Forum zaprezentujemy efekty fotograficznego projektu chorwackiej artystki Lany Stojićević – „Sunny Side”. Zdjęcia powstały w otoczeniu innowacyjnie zaprojektowanego w latach 60. ubiegłego wieku basenu hotelu Zora w Primošten, z imponującą kopułą, przypominającą statek kosmiczny. Co ciekawe, jednym z gości hotelu był swego czasu sam Orson Welles!
W ramach
festiwalu polecamy także masterclass wielokrotnie
nagradzanego węgierskiego twórcy animacji Pétera Vácza;
dyskusję towarzyszącą „Krótkim filmom o nienawiści”, która
stać się może przyczynkiem do pogłębionej refleksji na temat
przemocy we współczesnym świecie; trzecią już odsłonę
filmowego brunchu „Wschodnie przyjemności”, pokaz filmów
Jury, dwa nowe panele dyskusyjne: „Niedźwiedź w Avengers,
E.T. w łotewskich ziemniakach, żubr w kosmosie, czyli wschodnie
dziwactwa Science Fiction” i „Małe jest piękne – kino
krótkometrażowe i fanfilmy, a odbiór współczesnego widza”,
a także poradnik terapeutyczny Kornela Miglusa z Polskiego
Instytutu w Berlinie, który po raz kolejny zastanowi się, „Po
co komu to kino?”.
Serdecznie
zapraszamy!
Festiwal zrealizowany zdotacji
MIASTA BIAŁEGOSTOKU
oraz dzięki wsparciu
POLSKIEGO INSTYTUTU SZTUKI FILMOWEJ
Organizator:
BIAŁOSTOCKI OŚRODEK KULTURY – DKF „GAG”
Więcej
informacji:
materiały: Białostocki Ośrodek Kultury