PIK zaprasza na I Festiwal Tkactwa „Ofensywa Splotów”

Już w najbliższy weekend, 29–30 sierpnia, Podlaski Instytut Kultury zaprasza na Ofensywę Splotów – dwudniowy festiwal tkactwa. W programie imprezy znajdują się wystawy, spektakl dla dzieci, pokazy filmów dotyczących tkactwa oraz Piknik Tkacki.

 29 sierpnia, zapraszamy na wernisaże aż czterech wystaw. W Spodkach PIK przy św. Rocha 14 zobaczymy prace tkaczek z pracowni ze szlaku „Kraina wątku i osnowy” oraz wystawę fotograficzną o Eleonorze Plutyńskiej. Natomiast w siedzibie PIK przy Kilińskiego 8 będzie można oglądać prace artystów profesjonalnych inspirowanych tkactwem ludowym, a także tkaniny z archiwum Liceum Plastycznego w Supraślu – zachęca Krystyna Kunicka, kierownik Działu Sztuk Plastycznych PIK.

Tego dnia odbędzie się też pokaz filmów o tkactwie, a także spektakl dla rodzin z dziećmi „Nić. Opowieść z przędzy i słów” Anety Cruz-Kąciak i Agnieszki Jackowiak.

Dzień później, w niedzielę, 30 sierpnia, w białostockim parku Konstytucji 3 Maja zostanie zorganizowany Piknik Tkacki. W programie znajdą się pokazy, warsztaty i kiermasz, podczas których uczestnicy będą mogli zapoznać się z techniką wytwarzania wyrobów tkackich i spróbować własnych sił w tkaniu. Do wyboru będzie wykonywanie tkaniny dwuosnowowej, sejpaku, perebor, krajki tabliczkowej i na bardku, czapek i łapawic na drewnianych deskach, dekoracyjnych makram, przędzenie na kołowrotku czy tkanie na krośnie poziomym dywaników szmaciaków. Zaplanowane są też zabawy muzyczne dla dzieci i działania animacyjne w przestrzeni oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi, na których będzie można kupić m.in. z nici, wełnę, akcesoria tkackie, chodniki, makramy, filc, małe formy tkackie czy tkane na krosnach chusty do noszenia dzieci. Podczas Pikniku wystąpi grupa wokalna Zespołu Pieśni Tańca „Kurpie Zielone”, odbędzie się też potańcówka z kapelą Miód na Serce.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny; odbędą się one przy zachowaniu zaleceń sanitarnych rekomendowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w związku ze stanem epidemicznym w Polsce. Pełny program festiwalu można znaleźć na stronie pikpodlaskie.pl/ofensywasplotow.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments