Od trzech dekad w Polsce funkcjonują samorządy. To, jak Białystok dziś wygląda i jaki osiągnął etap rozwoju, jest wynikiem wyborczych decyzji mieszkańców i działań podejmowanych przez lokalne władze. Już od jutra (27 maja) będziemy obchodzić w naszym mieście święto samorządu.
Trzydzieści lat temu została przeprowadzona jedna w kluczowych reform po 1989 r. Od 27 maja 1990 r. w ponad 2 tys. gmin wprowadzono prawdziwy samorząd. Pokomunistyczne rady narodowe zostały zastąpione radami gmin, które otrzymały większe uprawnienia i więcej mogły robić na rzecz lokalnych społeczności. Dzięki tej zmianie możliwy był dynamiczny rozwój zarówno większych, jak i mniejszych gmin.
Trzy dekady funkcjonowania samorządu w Polsce Białystok wykorzystał maksymalnie. Dzięki temu dziś jest postrzegany jako miasto nowoczesne, przyjazne dla mieszkańców, inwestorów, turystów. Tu warto żyć, studiować, lub choćby tylko je odwiedzić. Z okazji święta samorządu, od 27 maja na Rynku Kościuszki chcemy pokazać mieszkańcom, jak nasze miasto zmieniło się w ciągu ostatnich 30 lat. Na fotografiach zostaną przedstawione dobrze znane białostoczanom miejsca, które przeszły metamorfozę. Zestawienia tego co było, z tym co jest teraz, na pewno nieraz będą zaskakujące.
– Obchody mają skromniejszy wymiar i pozbawiony najważniejszego aspektu, czyli udziału mieszkańców. Niestety epidemia spowodowała, że święto samorządu musimy obchodzić w ograniczonym wymiarze – powiedział zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński.
Również 27 maja o godz. 21.00 na budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Słonimskiej 1 zostanie wyświetlony specjalnie przygotowany spot z udziałem mieszkańców. Później film będzie też można obejrzeć w internecie.
Mimo ograniczeń związanych z koronawirusem, warto mieszkańcom pokazać jakim miastem był i jakim się stał Białystok. Trzeba pamiętać, że to dzięki samorządowi, wyborczym decyzjom mieszkańców, Białystok jest dziś miastem, z którego można być dumnym.
Agnieszka Błachowska / UM w Białymstoku