40 milionów złotych na centrum psychiatrii w Białymstoku

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski przekazał z budżetu państwa – 23 mln zł. Pozostałe 17 mln zł, wskutek decyzji zarządu województwa, pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dzięki temu w Białymstoku powstanie nowoczesne centrum psychiatrii leczące i dzieci, i dorosłych.

– Podpisanie umów jest spełnieniem naszych obietnic i efektem starań wielu osób – mówił marszałek Artur Kosicki podczas konferencji prasowej poprzedzającej podpisanie umów – Dziękuję za wsparcie panu ministrowi, posłom, radnym i oczywiście władzom uniwersytetu i szpitali klinicznych, uniwersyteckiego i dziecięcego, zaangażowanym od dawna w ten projekt. Te dwie ważne umowy świadczą o tym, że troszczymy się o zdrowie psychiczne dzieci i dorosłych mieszkańców województwa. Podlaskie długo borykało się z problemem opieki psychiatrycznej i mamy nadzieję, że jest to krok do jego rozwiązania.

Placówka dla dzieci i młodzieży będzie częścią Centrum Psychiatrii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, w którym ma się również znaleźć miejsce dla dorosłych z problemami psychiatrycznymi. Powstanie przy Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym, docelowo będzie tam 35 łóżek dla młodych pacjentów. Inwestycja zostanie sfinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego – 17 mln zł (w ramach działania 8.4.1 Infrastruktura ochrony zdrowia). Pozostałe 3 mln zł pochodzi z budżetu Ministerstwa Zdrowia. Inwestycja zakończy się w 2022 roku. Z kolei koszt budowy części dla dorosłych to 20 mln zł. Tę część inwestycji w całości finansuje Ministerstwo Zdrowia. 22 marca w urzędzie marszałkowskim przedstawiciel resortu zdrowia, władze województwa, Uniwersytetu Medycznego, USK i DSK podpisali umowy na dofinansowanie obu tych inwestycji.


Reprezentujący resort zdrowia wiceminister Sławomir Gadomski podkreślał, że model utworzenia centrum psychiatrii przy szpitalach uniwersyteckich pozwoli na stosowanie leczenia za pomocą najnowszych metod, a co najważniejsze na kształcenie kadr, których w psychiatrii cały czas brakuje.


Satysfakcji z podpisania umów nie ukrywał Rektor UMB prof. Adam Krętowski.

– To dla nas wielki dzień, początek tego, co ma się zdarzyć – mówił podczas spotkania. – Mamy już pieniądze. Rozpoczynamy więc nową inwestycję i nie chodzi tu tylko o infrastrukturę, przed nami też budowa kadr, budowa zespołu. To olbrzymia szansa odbudowania dziecięcej psychiatrii w regionie, także w kwestii kształcenia nowych specjalistów. To radość, ale i wielka odpowiedzialność.


Podpisaniu umów towarzyszyli parlamentarzyści: Karol Karski – poseł do Europarlamentu i posłowie na Sejm RP: Krzysztof Jurgiel, Dariusz Piontkowski, Kazimierz Gwiazdowski, Lech Kołakowski, Jacek Żalek a także radni województwa podlaskiego.


źródło: wrotapodlasia.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments