To sztandarowy projekt Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Festiwal rozpocznie się 2 października i potrwa dwa tygodnie. Zobaczymy spektakle teatrów z Polski, Armenii, Litwy, Ukrainy i Republiki Macedonii Północnej, a także Grupy Teatralnej Kupalaŭcy z Białorusi, która działa obecnie w Lublinie. Od piątku, 22 września można zgłaszać się po wejściówki.
– Festiwal będzie obfitował w ciekawe wydarzenia teatralne prezentujące kulturę pogranicza – zapowiada dyrektor Teatru Dramatycznego Piotr Półtorak. – Kolejny raz zaprosiliśmy zespoły zza wschodniej i południowej granicy.
– Kierunek Wschód to jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych organizowanych przez nasz zespół – podkreśliła zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego Martyna Zaniewska. – Festiwal przyczynił się do rozwoju współpracy międzynarodowej Teatru Dramatycznego, gdyż dzięki nawiązanym kontaktom
i przyjaźniom udało nam się prezentować także nasze spektakle zarówno w Europie, jak i w krajach Kaukazu.
– Cieszę się, że z roku na rok program przeglądu jest coraz atrakcyjniejszy – dodaje Martyna Zaniewska. – Ubiegłoroczną edycją postawiliśmy poprzeczkę niezwykle wysoko. To dla nas zaszczyt, że zaproszenie do udziału w tegorocznej odsłonie festiwalu przyjęły znakomite zespoły. Jesteśmy przekonani, że przedstawiania, jakie zaprezentują widzom, dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń i emocji.
Każdemu przedstawieniu podczas festiwalu towarzyszy rozmowa z twórcami spektakli oraz z widzami prowadzona przez dziennikarkę Polskiego Radia Białystok Dorotę Sokołowską.
– Serdecznie zapraszamy do udziału w tych pospektaklowych spotkaniach. Pozwalają one dowiedzieć się więcej na temat twórców, ich założeń artystycznych i zamysłów czy emocji, które towarzyszyły powstawaniu widowisk teatralnych – dodaje Piotr Półtorak.
W programie znalazło się osiem przedstawień – czterech teatrów zza wschodniej granicy: z Armenii, Litwy, Ukrainy oraz niezależnej Grupy Teatralnej Kupalaŭcy z Białorusi. Wystąpi również jeden zespół zza południowej granicy – Narodowy Teatr w Bitoli z Republiki Macedonii Północnej. Oprócz wymienionych spektakli swoje przedstawienia zaprezentuje Teatr Powszechny w Warszawie im. Zygmunta Hübnera oraz Teatr Tutejszy. Natomiast Dramatyczny jako organizator zaprezentuje spektakl „Dekameron” w reż. Igora Gorzkowskiego.
– Spotkania festiwalowe, tak jak dotychczas, podczas remontu budynku teatru, odbywać się będą w Uniwersyteckim Centrum Kultury przy ul. Ciołkowskiego 1N, w Auli UwB przy ul. Świerkowej 20 oraz w Kinie Ton przy Rynku Kościuszki 2 – przypomina Piotr Półtorak. – Mimo tych trudności nadal realizujemy nasz flagowy projekt i zapraszamy widzów do skorzystania z naszej oferty – dodaje.
Kierunek Wschód VII jest projektem niekomercyjnym i wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują wejściówki, które będą dystrybuowane od 22 września (piątek) od godz.14.00 w Kasie Teatru przy ul. Suraskiej 1 w Białymstoku. Odbiór wejściówek osobisty – bez możliwości wcześniejszej rezerwacji. Jedna osoba może otrzymać dwie wejściówki na maksymalnie dwa spektakle (łącznie cztery wejściówki).
Kierunek Wschód VII dofinansowano z budżetu państwa ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Teatr 2023 oraz z budżetu Województwa Podlaskiego.
Szczegółowy program festiwalu znajduje się w załączniku i na stronie Teatru Dramatycznego.
źródło: Teatr Dramatyczny im Aleksandra Węgierki w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa
Foto: UMWP