Akcja „Czytanie w Bramie” doczekała się kontynuacji

Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki uzyskał grant na projekt "Zabytki wielu kultur"  z programu Działaj Lokalnie IX 2016, współfinansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności realizowany przez Fundację SFL i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce.

Projekt jest naturalną kontynuacją zeszłorocznego cyklu spotkań „Czytanie w bramie". Celem przedsięwzięcia jest pogłębienie wiedzy o zabytkach wielokulturowych.  Skierowany jest on do dorosłych i młodzieży licealnej, natomiast realizacja odbędzie się w drugiej połowie tego roku.

W ramach projektu odbędą się wycieczki autokarowe do zabytków architektury religijnej oraz wspólna wielopokoleniowa akcja sprzątania sokólskiego cmentarza żydowskiego. W trakcie wyjazdu uczestnicy zapoznają się z historią obiektu do którego aktualnie będą się udawać. Natomiast na miejscu gospodarz uzupełni naszą wiedzę o tzw. smaczki historyczne i ciekawe opowiastki.

Przewidywane jest zwiedzanie i poznawanie historii:           

– Monasteru i cerkwi Zwiastowania NMP  w Supraślu, Muzeum Ikon,

– Małej i Dużej Synagogi, cmentarza żydowskiego w Tykocinie oraz Muzeum Narwi,

– Kościoła katolickiego p.w. NMP w Kundzinie,

– meczetu i mizaru w Bohonikach,

– spotkanie z Romką, Panią Danutą Ciwińską oraz obejrzenie prezentacji multimedialnej poświęconej historii i kulturze Romów w Tarnowskim Muzeum Etnograficznym.

Projekt ma  wymiar edukacyjny i społeczny. Łączy dwa elementy:  wiedza i  wspomnienia dorosłych pozwolą na zachowanie tychże i przekazanie ich kolejnemu młodemu pokoleniu, które  je opowie, zatrzyma w  kadrze i udokumentuje.

Współorganizatorami projektu są: Biblioteka Publiczna w Sokółce, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Sokółce i Uniwersytet Trzeciego Wieku w Sokółce.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments