Akcja „Żonkil” w sokólskiej bibliotece

19 kwietnia Biblioteka Publiczna w Sokółce wzięła udział w piątej edycji ogólnopolskiej akcji"Żonkil". W ramach 74. rocznicy powstania w getcie warszawskim uczniowie  dwóch klas trzecich /technik ekonomista i technik żywienia i usług gastronomicznych/ Technikum Nr 2 w Sokółce z Zespołu Szkół Rolniczych im. mjr Henryka Dobrzańskiego – Hubala w Sokółce wraz z paniami Agnieszką Kuklik i Anitą Hanczaruk obejrzeli film Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943​" .

 Głównym przesłaniem filmu, przygotowanego przez Centrum Edukacyjne Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, jest oddanie hołdu ludziom biorącym udział w powstaniu. „Pamięć to życie" – przypomina Agnieszka Holland, ambasadorka tegorocznej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile.​​

Historia powstania pokazana została w sposób innowacyjny – metodą animacji. W filmie wykorzystane zostały niepublikowane wcześniej zdjęcia i projekcje z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.

Zebrana w bibliotece młodzież zachęcona została do próby zmierzenia się z dylematami, przed którymi 74 lata temu stanęli inni młodzi ludzie. Młodym ludziom rozdane zostały zakładki do książek w kształcie żółtych żonkili – symbol pamięci o powstaniu.

źródło: Biblioteka Publiczna w Sokółce

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments