W Miejskim Centrum Pomocy Uchodźcom przy ulicy Węglowej 8 i w kilku innych punktach na terenie Białegostoku przebywa obecnie ponad 200 uchodźców. Oprócz noclegów, Miasto Białystok organizuje ciągłą zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy, które można odbierać w Centrum Darów dla Ukrainy na Stadionie Miejskim.
W Centrum Pomocy Uchodźcom przy ulicy Węglowej aktualnie są dostępne cztery pomieszczenia, które mogą przyjąć na nocleg 200 osób. W piątym pomieszczeniu powstała stołówka, są też dwa kąciki dla dzieci. W każdej chwili można tam zjeść coś na zimno, a ciepłe posiłki zapewnia katering.
W nocy z czwartku na piątek (z 17 na 18 marca) na Węglowej przebywało 18 osób. Do centrum kierowani są głównie uchodźcy z punktu informacyjnego na dworcu PKP prowadzonego przez Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Przybywają często późnym wieczorem lub w nocy, a następnego dnia ruszają w dalszą podróż albo są przekwaterowywani.
– Wszyscy zdajemy egzamin z bycia dobrym sąsiadem, przyjacielem. Oby ta wojna szybko się skończyła. Jednak teraz staramy się wyprzedzać potrzeby uchodźców. Odpowiadamy na nie szybko i skutecznie, również dzięki współpracy z wojewodą podlaskim. Tu i teraz obywatele Ukrainy potrzebują naszej pomocy i my jesteśmy przygotowani do jej udzielania. Jak widać choćby w punkcie na Węglowej, zapewniamy schronienie, wyżywienie i bieżącą opiekę – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
Poza punktem na Węglowej Miasto koordynuje pobyt ponad 200 osób z Ukrainy. W hotelu BOSiR przebywa 78 uchodźców, w hotelu Gołębiewski – 39 osób, w Centrum Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych – 38 osób, w Domu Pomocy Społecznej – 12 osób, w Domu Studenta przy ulicy Waszyngtona – 6 osób, w Domu Studenta przy ulicy Pogodnej – 18 osób.
Centrum Aktywności Społecznej zbiera najpotrzebniejsze rzeczy w Centrum Darów dla Ukrainy na Stadionie Miejskim przy ulicy Słonecznej, gdzie powstał free shop dla Ukraińców, oraz w szkołach publicznych i budynkach urzędu. Obecnie najpilniejsze potrzeby to mleko, olej, mąka, herbata, kawa, sól, dania gotowe, słodycze, woda, proszek do prania, kosmetyki (dezodoranty, kremy, żele, szampony, pasta do zębów), płyn do mycia naczyń oraz produkty medyczne (w tym także tabletki na gardło, syropy od kaszlu, leki uspokajające, krople do nosa). Warto zwrócić uwagę na to, że nie są zbierane ubrania, obuwie i zabawki. Obecnie w punktach zbiórek darów jest duży zapas pieluch, chusteczek nawilżanych, podpasek i żywności dla dzieci.
Agnieszka Błachowska