Białystok w muzycznej odsłonie

Białystok, main shtetele” to piosenka, którą napisali urodzeni w Białymstoku artyści: Abraham Szewach i Jeremias Ciganeri. Martyna Zaniewska postanowiła na nowo nagrać ten utwór i stworzyć do niego filmowy obraz. Słowa polskie do piosenki “Białystok, miasteczko me” napisał Adam Biernacki.

Miasteczko” to projekt muzyczno-filmowy, którym przypomina niezwykle barwną i ciekawą, ale wciąż nie do końca uświadamianą przedwojenną historię Białegostoku. Stolica województwa podlaskiego była niegdyś przestrzenią życia różnych grup narodowych, etnicznych i religijnych. Miasto tętniło życiem, również tym artystycznym. Pochodzi stąd wielu znakomitych ludzi świata sztuki i kultury.

– Historia i życie mojego rodzinnego miasta wypełniają moje zainteresowania artystyczne i naukowe. Poświęciłam im pracę zawodową, rozprawę doktorską oraz wszystkie, duszą wyśpiewane, piosenki w spektaklu „Migdały i Rodzynki. Szkice białostockie”. „Białystok, main shtetele” to wyjątkowo piękna, a wciąż tak mało znana piosenka. Utwór powstał z dala od rodzinnego miasta: w Argentynie. Przed laty pieśń tę śpiewał Benzion Witler. W wyjątkowo wzruszający, nostalgiczny sposób piosenka ta ukazuje tęsknotę za przedwojennym Białymstokiem. Miastem, którego dziś już nie ma. Dlatego właśnie chciałam ocalić to wspomnienie o moim rodzinnym mieście – mówi Martyna Zaniewska. 

W warstwie muzycznej stypendystce pomagał znany i ceniony aranżer, pianista – Marek Kubik. Obraz filmowy powstał we współpracy z utalentowanym i wielokrotnie nagradzanym filmowcem Krzysztofem Kiziewiczem.

– Nagrywając na nowo “Białystok, miasteczko me” z utalentowanymi muzykami i tworząc wraz z gronem wielu oddanych i zaangażowanych osób obraz filmowy do tej piosenki, chciałam oddać hołd dawnym białostoczanom. Patrząc odważnie w przyszłość, nie możemy zapominać o przeszłości, naszych korzeniach i ludziach, którzy pozostawili nam w spadku nasze piękne miasto. Dziękuję wszystkim osobom, które pomogły mi spełnić to artystyczne marzenie – dodaje Zaniewska.

 

Teledysk do piosenki będzie można obejrzeć w serwisie YouTube: https://youtu.be/La3zV-s-_YU oraz na stronie Martyny Zaniewskiej na Facebooku: https://www.facebook.com/martynazaniewskapl/videos/540244540708313. Projekt “Miasteczko” został zrealizowany dzięki stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami. 

 

 

 

Białystok, miasteczko me”

Muzyka: Jeremias Ciganeri

Słowa oryginalne: Abraham Szewach

Słowa polskie: Adam Biernacki

Wokal: Martyna Zaniewska
Fortepian, synth, kontrabas, akordeon: Marek Kubik
Kwartet smyczkowy w składzie: Marcin Roszkowski, Darek Kołtyś, Alina Kowalska, Grzegorz Vytlacil
Perkusja: Maciej Dziemski
Aranżacja i produkcja: Marek Kubik
Realizacja nagrań, mix i mastering: Marek Kubik, Wem Studio

xxx

Reżyseria, zdjęcia, montaż: Krzysztof Kiziewicz

Występują: Martyna Zaniewska, Justyna Godlewska-Kruczkowska, Adam Biernacki, Kamila Jabłońska (tancerka) 

Ludzie: Martyna Bałdyga, Bożena Bednarek, Martz Biegański, Jakub Boczeń, Agata Borawska, Bartosz Giedrojć, Dawid Halicki, Marzena Jelonek, Jan Kempisty, Paula Korowaj, Piotr Koszczuk, Łukasz Kruczkowski, Maciej Kułakowski, Aleksandra Luto, Bartosz Łęgowski, Julia Łukowska, Sławomir Mojsiuszko, Magdalena Pogorzelska, Agnieszka Roszczowska, Arutiun Sargsyan, Weronika M. Sikora, Wiktoria A. Sikora, Agnieszka Smith, Karolina Sokół, Władysław Trusiewicz, Elżbieta Urban, Sylwia Wyszyńska, Bożena Zaniewska, Wioleta Zapolska oraz Lowlanders Białystok – drużyna futbolu amerykańskiego.

 

Make-up & charakteryzacja: Uzuri MakeUp by Arleta Rewicka-Flasza

Oświetlenie: Sławomir Karolkiewicz

Ruch: Anna Sawicka-Hodun

Zdjęcia: Bartek Warzecha / bartekwarzecha.com

Makieta: Aleksandra Miska-Iwańczyk, Maciej Iwańczyk

Pomoc produkcyjna: Paweł Żuk

Archiwalnych zdjęć Białegostoku użyczył Tadeusz Chańko.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments