Budżet Obywatelski 2018 w Choroszczy – wyniki głosowania mieszkańców

20 października br. Komisja weryfikująca głosowanie dotyczące projektów planowanych do realizacji w Choroszczy w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok, ogłosiła wyniki. Triumfują harcerze i kultura.

 

Głosowanie nad projektami inwestycyjnymi zgłoszonymi do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego w mieście Choroszcz w 2018 roku odbywało się w dniach 25 września – 16 października 2017r. Mieszkańcy mogli oddać głos maksymalnie na 1 projekt, spośród trzech zgłoszonych do konsultacji.

 

Podobnie jak w latach ubiegłych, w 2018 roku w Choroszczy będą realizowane projekty inwestycyjne na łączną sumę 150 tys. zł.

 

W głosowaniu wzięły udział 1223 osoby (co stanowi ponad 21,3% uprawnionych do głosowania), z czego 43 propozycje wpłynęły do Urzędu w sposób elektroniczny (głosowanie elektroniczne było w Choroszczy nowością w tym roku). Spośród 991 ważnych głosów, aż 715 padło na projekt nr 3 – „Harcówka w Choroszczy”; przewidywany koszt realizacji projektu to ok. 73 tys. zł. Z kolei 250 głosów, plasując inwestycję na 2. miejscu, padło na projekt nr 1, pn. „Kultura w Choroszczy – najlepszą inwestycją”.

 

Protokół z prac Komisji jest dostępny TUTAJ.

 

Przypomnijmy, czego dotyczą wnioskowane realizacje:

 

HARCÓWKA W CHOROSZCZY – projekt został zgłoszony przez Martę Bokun i Kornelię Lenczewską. Inwestycja zakłada przygotowanie jednego z pomieszczeń w budynku M-GCKiS w Choroszczy, w którym zostanie urządzona harcówka. Harcówka będzie służyła między innymi trzem choroskim drużynom zuchów i harcerzy. W pomieszczeniu zaplanowano: malowanie i wygłuszenie ścian, wymianę oświetlenia, ułożenie paneli podłogowych, zamontowanie rolet i wentylacji sufitowej. Ponadto w ramach projektu planuje się zakup wyposażenia do harcówki: krzeseł, stołów, puff kolorowych, szaf oraz wyposażenia zaplecza socjalnego. Ponadto planuje się zakup tablic korkowych, pudeł do przechowywania, wieszaków i biurka, a także sprzętu multimedialnego z kolumnami głośnikowymi, laptopa i lustrzanki cyfrowej z opcją kręcenia filmów, zestawu gitar akustycznych ze stojakami oraz drukarki laserowej ze skanerem.

Harcówka będzie miejscem zbiórek choroszczańskich zuchów i harcerzy. Lokalizacja w budynku M-GCKiS wpłynie na jeszcze lepszą współpracę z Centrum Kultury. Zuchy i harcerze od lat wpisują się w aktywizację lokalnej społeczności i promocję życia z pasją oraz bez uzależnień. Miejsce, wyposażone w pomoce multimedialne, pozwoli drużynom funkcjonować jak przystało na współczesne realia, będzie też miejscem integrującym lokalną społeczność.

 

Z kolei projekt pn. KULTURA W CHOROSZCZY – NAJLEPSZĄ INWESTYCJĄ został zaproponowany przez Adama Kamieńskiego. Inwestycja zakłada adaptację jednego z pomieszczeń M-GCKiS na magazynek sprzętowy, który będzie jednocześnie służył jako mini-studio nagrań. Modernizacja pomieszczenia będzie polegała na wymianie instalacji elektrycznej, odnowieniu ścian i sufitów. W ramach projektu planowane jest także wyposażenie magazynku w dwa regały magazynowe oraz stół warsztatowy do naprawy i konserwacji sprzętu. Ponadto w ramach projektu planuje się zakup sprzętu nagłośnieniowego wraz zestawem oświetleniowym. Sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy ma na celu zwiększenie poziomu artystycznego organizowanych przez M-GCKiS imprez oraz wydarzeń sportowych i kulturalnych. Zakupiony sprzęt oświetleniowy i nagłośnieniowy pozwoli także na uruchomienie mini-studia nagrań, dzięki któremu będzie można metodą home recordingu nagrywać wykonawców działających pod egidą M-GCKiS tj.: zespołu Klepaczanki, Rytmy Czasu czy uczniów uczęszczających na zajęcia gry na pianinie lub gitarze. Inwestycja pozwoli na przechowywanie sprzętu w warunkach zapobiegających jego niszczeniu.

Realizacja inwestycji pozwoli na podniesienie jakości usług oferowanych przez M-GCKiS. Nowe wyposażenie będzie służyć odbiorcom i uczestnikom imprez organizowanych w M-GCKiS, jak i poza tą instytucją. Realizacja projektu pozwoli zapraszać nowych artystów, którzy ze względu na braki w nagłośnieniu czy oświetleniu, nie byli zainteresowani występami w Choroszczy. Zakup nowego nagłośnienia i oświetlenia pozwoli na organizowanie imprez na większą skalę.

 

Wszystkim mieszkańcom Choroszczy biorącym udział w głosowaniu na realizację Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok serdecznie dziękujemy za obywatelską aktywność. Projektom, które zdobyły uznanie, serdecznie gratulujemy. Liczymy na to, że w następnych latach takich podobnych i potrzebnych inwestycji w gminie Choroszcz nie zbraknie, a miasto i gmina będą nadal rozwijać się przy współudziale obywateli.

źródło: Urząd Miejski w Choroszczy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments