Cytrynowy Mikołaj w Choroszczy

Spory rozgardiasz zrobił się dziś na ul. Powstania Styczniowego w Choroszczy. Policjanci ruchu drogowego, wspólnie z burmistrzem Chroszczy Robertem Wardzińskim, w ramach akcji „Bezpieczny Mikołaj”, sprawdzali bezpieczeństwo przewożonych dzieci do szkół. Pouczali, rozdawali odblaski, a niektórym wręczali… cytryny.

Kierowcy – Rodzice i opiekunowie – transportujący dzieci do szkół i przedszkola, 6 grudnia byli kontrolowani w jakich warunkach przewożą dzieci: czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, czy dzieci przewożone są w wymaganych fotelikach oraz czy są bezpiecznie przymocowane do siedzeń.

W kilku sytuacjach, niestety, okazało się, że transport dzieci wcale nie przebiega tak niezawodnie jak się wydaje: kontrole wykazały, że rodzice, w pośpiechu, nie przypinają dzieci w prasy, zapominają o fotelikach. To niedobrze, ponieważ narażają siebie i swoje pociechy na duże niebezpieczeństwo. Niezapięty w pasy podróżujący, tym bardziej dziecko, w wypadku nagłego hamowania pojazdu, z wielką siłą przemieszcza się po aucie, czym zagraża sobie – narażając się na urazy i złamania, ale także śmiertelnie zagraża kierowcy, zwiększając ryzyko uderzenia weń i wytrącenia go z toru jazdy.

Po akcji przy Szkole Podstawowej i Przedszkolu Samorządowym w Choroszczy, kontrole przeniosły się do Zespołu Szkół – tam policjanci zweryfikowali przewoźników zewnętrznych transportujących dzieci do starszych klas podstawówki oraz gimnazjum. Funkcjonariusze sprawdzili stan techniczny autobusów: jakość kół i opon, światła, oznakowanie autobusu oraz konieczną dokumentację, a także kondycję kierujących. Kontrola wypadła pozytywnie.

Dziś w Choroszczy nie było mandatów, nawet za źle zaparkowane auta. Niepoprawni kierowcy, oprócz pouczeń, otrzymywali kwaśne prezenty – cytryny. Aby lepiej zapamiętać ten dzień i swoje przewinienia, w obecności burmistrza Choroszczy, jak i policjantów, podpadnięci szoferzy musieli kwaśny prezent zjeść.

W Choroszczy Mikołajki były więc dziś cytrynowe – żółto zrobiło się od rozdawanych owoców, jak i od barw policyjnych kamizelek oraz opasek odblaskowych „Widoczny = Bezpieczny”, które otrzymywali wszyscy kontrolowani uczestnicy ruchu.

„Bezpieczny Mikołaj” to kolejna akcja wyrywkowej kontroli przewożonych dzieci z terenu gminy Chroszcz. Na pewno nie ostatnia. Wniosek jaki z niej płynie jest jednoznaczny: „Bezpieczny Mikołaj” to cytrynowy Mikołaj.

bezpieczny-mikolaj-w-choroszczy_2016_1 bezpieczny-mikolaj-w-choroszczy_2016_3 bezpieczny-mikolaj-w-choroszczy_2016_5

Hisilicon Balong

Hisilicon Balong

bezpieczny-mikolaj-w-choroszczy_2016_11

źródło: Urszula Glińska

Rzecznik prasowy

Burmistrza Choroszczy

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments