Danuta Radulska ze stypendium ministra!

Uznana podlaska tkaczka, pani Danuta Radulska z Janowa, otrzymała stypendium ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Dzięki wsparciu finansowemu będzie mogła zrealizować swój projekt – stworzy kolekcję ośmiu tkanin dwuosnowowych, z których część powstanie z przędzy farbowanej dawnymi metodami, wykorzystującymi barwniki naturalne pochodzące z lokalnych roślin. Dzięki temu zyskają one niepowtarzalny, delikatny koloryt, przypominający barwnie kwitnące łąki, pola, bezdroża, które – jak podkreśla pani Danuta – są jej szczególnie bliskie. Wzornictwo tkanin będzie bazowało na regionalnej, podlaskiej tradycji. Powstałe tkaniny zostaną zaprezentowane na wystawie w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie oraz w galerii Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.

Danuta Radulska urodziła się we wsi Chwaszczewo w gminie Sidra. Od najmłodszych lat pomagała matce tkać dekoracyjne tkaniny wielonicielnicowe. Z techniką dwuosnowową zapoznała ją w połowie lat 80. XX wieku sąsiadka, uznana tkaczka – Teresa Pryzmont. Dzieła pani Danuty odznaczają się nowymi nawiązaniami kompozycyjnymi, oryginalną kolorystyką i wysokim poziomem technicznym. Pani Danuta chętnie bierze udział w konkursach tkackich. Jej prace, wielokrotnie uhonorowane głównymi nagrodami, trafiają do kolekcji prywatnych i muzealnych w kraju i za granicą. Znajdują się w galeriach i muzeach w całej Polsce, ale też w Niemczech i Japonii. Twórczyni przez krótki czas tkała dla białostockiej spółdzielni rękodzieła „Cepelia”. Jest wieloletnim członkiem Oddziału Białostockiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, w którym od czerwca 2009 roku pełni funkcję prezesa. Prowadzi warsztaty tkackie dla miłośników tej unikalnej techniki. Pracownia pani Danuty znajduje się na szlaku turystycznym Kraina Wątku i Osnowy, stworzonym dwa lata temu z inicjatywy Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. WOAK od lat zachowuje i upowszechnia tradycyjne tkactwo w regionie, między innymi poprzez warsztaty, konkursy i eventy artystyczne. Instytucja stara się przekonać do tego rzemiosła przede wszystkim młodzież, dlatego od lat organizuje w  szkołach i lokalnych domach kultury warsztaty z etno designu, podczas których zachęca do korzystania z dawnych wzorów ludowych zaczerpniętych właśnie z tradycyjnych tkanin. Upowszechnianie wzornictwa, nauka technik – te projekty Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku mają popularyzować tradycyjne tkactwo, ponieważ to ostatni dzwonek, by je zachować. Obecnie w regionie pracuje już tylko dwanaście tkaczek; znalezienie osób, które nauczą się i przejmą tę sztukę, to koniczność, a pomoc pani Danuty Radulskiej w tym przedsięwzięciu jest nieoceniona.

Pracownia pani Danuty znajduje się pod adresem: Wasilówka Kolonia 19, 16-130 Janów, tel.: 85 721 60 24. Więcej o tradycyjnym tkactwie i projektach WOAK-u można znaleźć na stronie internetowej: www.dwuosnowowa.pl

źródło: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments