Dawny cmentarz na Rynku Siennym

Rynek Sienny w Białymstoku zyska nowy wizerunek. Powstanie tu zielony skwer oraz artystyczna instalacja w formie betonowego bloku, w którym znajdą się płaskorzeźby autorstwa Jarosława Perszki z cyklu „Ślady zwielokrotnione”. Aranżacja upamiętni ewangelicko-augsburską nekropolię z XVIII wieku. Miasto ogłasza przetarg na realizację zagospodarowania terenu cmentarza.

Od strony ul. Rynek Sienny, na terenie dawniej istniejącego cmentarza ewangelickiego, powstanie zielona pierzeja w postaci drzew lub krzewów w pojemnikach, niskich roślin, pnączy. Główne ścieżki będą ułożone na planie krzyża, a w miejscu przecięcia jego ramion umieszczony zostanie betonowy blok, wewnątrz którego znajdą się rzeźby-instalacje upamiętniające miejsca pochówku. Pod instalacją znajdzie się krypta, w której mają spocząć szczątki po ekshumacji kilku pochówków. Teren wzdłuż granic działki będzie otoczony niskimi murkami.

Dzięki temu godnie upamiętnimy społeczność ewangelicką, która przez dziesiątki lat współtworzyła historię naszego miasta – mówi prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Ze względu na szczególny charakter tego miejsca, będącego niegdyś nekropolią, wszystkie prace odbywają się za wiedzą i akceptacją proboszcza-administratora parafii ewangelicko-augsburskiej w Białymstoku.

Koncepcja zagospodarowania Rynku Siennego, której autorem jest Jarosław Perszko, powstała po konsultacjach z mieszkańcami, historykami oraz archeologami. Została już opracowana dokumentacja projektowa i jest pozwolenie na budowę. Teraz Miasto ogłasza przetarg na realizację tej inwestycji.

Zainteresowani udziałem w przetargu mają czas na składanie ofert do 14 marca 2019 r. – w Departamencie Inwestycji Urzędu Miejskiego przy ul. Składowej 11. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 9 miesięcy na realizację inwestycji. Szacowany koszt tej inwestycji to ok. 2 mln zł.

Agnieszka Blachowska

źródło: bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments