Dbamy o bezpieczny wypoczynek dzieci i młodzieży

152 202 podlaskich uczniów rozpocznie wkrótce wakacje. Odpowiedzialne za bezpieczeństwo służby i instytucje intensywnie działają, aby letni wypoczynek dzieci i młodzieży mógł przebiegać bezproblemowo.

O swoich inicjatywach i przeprowadzanych działaniach przedstawiciele wybranych instytucji opowiedzieli na konferencji zorganizowanej 19 czerwca w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim. Miała ona miejsce chwilę po posiedzeniu, na którym służby wymieniły się informacjami na temat zabezpieczenia wypoczynku najmłodszych.

– Wakacje to radosny czas, który powinien, z perspektywy dzieci i młodzieży, przebiegać beztrosko. Dla mnie jako wojewody podlaskiego najważniejsze jest, aby wszelkie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo działały w sposób zorganizowany. Będziemy jako Podlaski Urząd Wojewódzki zwracać uwagę, by działania służb były jak najbardziej skoordynowane – zadeklarował wojewoda podlaski Jacek Brzozowski.

Wojewoda podziękował także za zaangażowanie wszystkim pracownikom instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w okresie wakacji. Samym uczniom życzył udanego wypoczynku: – Niech to będzie wspaniały i bezpiecznie przeżyty czas. Chciałbym, żeby wszystkie wspomnienia, które po nim pozostaną, były dobre – dodał.

Sprawdzajmy organizatorów wypoczynku

Agnieszka Krokos-Janczyło, Podlaski Kurator Oświaty, apelowała do rodziców, by sprawdzali w ministerialnej bazie danych, czy forma wypoczynku oraz jego organizator zostali zarejestrowani. Można to zrobić na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl.

– Uczulam Państwa także na bezpieczeństwo dzieci w sieci. Dużo młodych ludzi będzie spędzać czas przed swoimi telefonami czy komputerami – podkreślała kurator.

Agnieszka Krokos-Janczyło zapowiedziała kontrole form wypoczynku, jakie przeprowadzać będzie jej instytucja: – W planach mamy skontrolowanie około 20% wypoczynków. Jako pierwsze sprawdzimy te nowo zgłoszone oraz takie, w których w latach ubiegłych dochodziło do nieprawidłowości.

Gdzie się wykąpać na Podlasiu

Dr Maria Siewko, Podlaski Wojewódzki Inspektor Sanitarny, opowiedziała o wakacyjnych działaniach Państwowej Inspekcji Sanitarnej, do których należą kontrole jakości wody na kąpieliskach, sprawdzanie warunków sanitarnych w obiektach wypoczynku i miejscach odpowiedzialnych za żywienie, ale też prowadzenie Letniej Szkoły Bezpieczeństwa.

– Od 1 czerwca do 30 września trwa sezon kąpielowy. W województwie podlaskim będzie czynnych 17 kąpielisk. Bieżące informacje na temat ich funkcjonowania można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego: www.sk.gis.gov.pl – dodała dr Siewko.

Bezpieczni nad wodą i w lesie

Zastępca Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, starszy brygadier Grzegorz Lisowski, mówił o działaniach prewencyjnych – kontrolach miejsc wypoczynku oraz edukacji w postaci szkoleń, spotkań i pogadanek.

–  Na terenie województwa podlaskiego Państwowa Straż Pożarna dysponuje 11 salami „Ognik”, w których prowadzone są spotkania dla dzieci i młodzieży na temat bezpieczeństwa nad wodą i w lesie. Zapraszam wszystkich organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży do kontaktu i umówienia wizyty w Państwowej Straży Pożarnej – zachęcał.

Bezpłatne kontrole autokarów i kierowców

Inspektor Krzysztof Woźniewski, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku, zapewniał:

– Policja jak co roku jest gotowa na zwiększoną liczbę osób nad jeziorami i tam skupimy swoją uwagę. Będziemy sprawdzać stan miejsc wypoczynku, ale i autokarów. Zachęcam do kontaktu z każdym komisariatem i komendą, by zgłosić autokar do kontroli. Przyjedziemy, to nic nie kosztuje, a bezpieczeństwo najmłodszych jest najważniejsze – podkreślił.

Przedstawiciel policji zwrócił także uwagę, aby rodzice zajęci pracami rolnymi nie zapominali o bezpieczeństwie swoich dzieci.

Tomasz Wyszkowski, Podlaski Inspektor Transportu Drogowego, podkreślał, że lato to dla ITD czas wzmożonej pracy przy kontroli pojazdów przewożących dzieci i młodzież:

– Przy każdej takiej kontroli inspektorzy sprawdzają stan techniczny pojazdu oraz czy kierowca jest trzeźwy i wypoczęty – mówił. – Inspekcja Transportu Drogowego posiada bardzo nowoczesny sprzęt kontrolny, między innymi mobilną jednostkę diagnostyczną. To pojazd ciężarowy wyposażony w takie urządzenia, jakie możemy spotkać na każdej stacji kontroli pojazdów. Przy ich pomocy inspektorzy bardzo szczegółowo sprawdzą układ hamulcowy, układ kierowniczy i zawieszenie autokaru.

Bezpieczny dojazd na wakacje

– Apeluję do wszystkich rodziców, opiekunów i organizatorów wypoczynku, aby zgłaszać do nas informacje o terminie i miejscu wyjazdu. Taka kontrola jest bezpłatna – podkreślił Tomasz Wyszkowski. – Docierają do nas informacje, że organizatorzy doliczają dodatkowe kwoty do wycieczki, by sprawdzić autobus. Powtarzam: kontrola jest bezpłatna, prosimy, by zgłosić się kilka dni wcześniej.

Podlaski Inspektor Transportu Drogowego przypomniał, że kontroli podlegać będzie także przestrzeganie przez kierowców tzw. „zakazów wakacyjnych”, czyli okresowych zakazów ruchu pojazdów i zespołów pojazdów powyżej 12 ton. Obowiązywać będą już od 21 czerwca przez całe wakacje – w piątki w godzinach od 18.00 do 22.00, w soboty od 8.00 do 14.00 i w niedziele od 8.00 do 22.00.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments