Debata w Białymstoku

Jaki samorząd na trudne czasy?

Już 13 marca o 17:00 w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku odbędzie się otwarta dla mieszkańców debata „Jaki samorząd na trudne czasy?” z udziałem Prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego. Tydzień później zaplanowano warsztaty o wyzwaniach i pomysłach na model samorządności z udziałem przedstawicieli/-ek organizacji społecznych. Na debatę i warsztaty zapraszają: Fundacja im. Stefana Batorego i Fundacja Laboratorium Badań i Działań Społecznych „SocLab”.
Spotkanie w Białymstoku otwiera ogólnopolski cykl debat i warsztatów „Polska Samorządów”, które są odpowiedzią na wydaną w ubiegłym roku publikację forumIdei Fundacji Batorego pod red. dr hab. Dawida Sześciło pod tym samym tytułem. Zawiera ona 21 pomysłów na zwiększenie samodzielności wspólnot lokalnych w tak ważnych sprawach jak ochrona zdrowia, edukacja, polityka mieszkaniowa, bezpieczeństwo, wpływ mieszkańców na władze samorządowe.
Wspólnota dobrobytu
„Jak utrzymać wysoki poziom zadowolenia, gdy zamiast spektakularnych inwestycji w gminach trzeba będzie ustalać priorytety i zawierać kompromisy? Jak przekonywać mieszkańców do poszukiwania oszczędności? To pytania, które chcemy zadać podczas debaty w Białymstoku. Dla samorządów nadchodzą trudne czasy: ograniczenie funduszy europejskich, starzenie się społeczeństwa i migracje, centralizacyjna polityka władz państwowych. To wszystko zagraża pozytywnym skutkom reformy samorządowej sprzed 30 lat, w wyniku której ponad 80% Polek i Polaków jest zadowolonych z miejsca, w którym żyje (CBOS 2019), a władze samorządowe mają wysokie notowania – popiera je 73% z nas (CBOS, 2020)” – podkreśla Edwin Bendyk, członek zarządu Fundacji Batorego, który poprowadzi spotkanie w Białymstoku.
W teorii i praktyce
„Pora skonfrontować pomysły Dawida Sześciły z realiami i przedyskutować je w gronie mieszkańców. Stoi za tym idea włączania lokalnej społeczności w sprawy samorządu. Chcemy rozpocząć pracę nad wspólnym – tzn. wypracowanym razem z władzami samorządowymi i mieszkańcami – poszukiwaniem rozwiązań nad nowym modelem lokalnego rządzenia” – mówi Joanna Załuska, dyrektorka programu Masz Głos Masz Wybór Fundacji im. Stefana Batorego.
W debacie 13 marca, obok mieszkańców, wezmą udział: Prezydent Miasta Białegostoku i eksperci – Dawid Sześciło (Uniwersytet Warszawski) oraz Katarzyna Sztop-Rutkowska (Fundacja „SocLab”, Inicjatywa dla Białegostoku). Spotkanie poprowadzi Edwin Bendyk (publicysta „Polityki”, członek zarządu Fundacji im. Stefana Batorego). Natomiast warsztaty organizowane 22 marca są otwarte dla mieszkańców, radnych, organizacji pozarządowych, pracowników naukowych, studentów. Uwagi, postulaty i refleksje zgłoszone zarówno podczas debaty, jak i warsztatów zostaną uwzględnione w suplemencie do raportu „Polska samorządów. Silna demokracja, skuteczne państwo”.

Debata „Jaki samorząd na trudne czasy?” odbędzie się 13 marca 2020 w godz. 17:00-19:00 w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku (ul. św. Rocha 3, sala konferencyjna). Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych mieszkańców/-nki. Wstęp wolny, wymagana jest rejestracja pod linkiem https://crm.batory.org.pl/formularz-online/debata-samorzad-w-trudnych-czasach

Warsztaty odbędą się 22 marca 2020 w godz. 09:30-13:30 w Centrum Aktywności Społecznej w Białymstoku (ul. św. Rocha 3, sala konferencyjna). Organizatorzy zapraszają zainteresowanych mieszkańców/-nki, organizacje pozarządowe, radne/-ych, pracowników/-czki naukowych i studentów oraz studentki. Udział w warsztatach jest bezpłatny, wymagane zgłoszenie na adres: soclab@soclab.org.pl


Fundacja im. Stefana Batorego od 30 lat towarzyszy przemianom demokratycznym w Polsce. Wspieramy finansowo i merytorycznie inicjatywy obywatelskie podejmowane przez organizacje społeczne i grupy nieformalne.
W jubileuszowym roku dla polskiego samorządu Fundacja Batorego otwiera dyskusję o wyzwaniach, zagrożeniach i pomysłach na model lokalnego rządzenia w cyklu debat „Polska Samorządów”. Debaty organizujemy w różnych miastach w Polsce i zapraszamy do udziału mieszkańców i mieszkanki, władze, ekspertów i ekspertki. Prowadzimy także działanie informacyjne „Gmina na głos”, w ramach którego przekazujemy samorządowcom i mieszkańcom wskazówki, jak mogą wspólnie przygotować tegoroczne podsumowania z działalności wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments