Do sanatorium krok po kroku – praktyczne rady dla pacjentów od Podlaskiego NFZ

Pierwsi kuracjusze z województwa podlaskiego już korzystają z turnusów sanatoryjnych. Kolejna grupa około 30 osób rozpoczyna leczenie uzdrowiskowe od 18 czerwca w sanatoriach na terenie kraju. Podlaskie uzdrowiska w Augustowie i w Supraślu startują z turnusami po 25 czerwca.

Podlaski NFZ jest w kontakcie ze wszystkimi  osobami, które wyjeżdżają lada dzień do uzdrowisk. Zdajemy sobie sprawę, że teraz pacjenci muszą przejść przez nieznaną im dotąd procedurę , aby wykluczyć zakażenie koronawirusem podkreślała podczas spotkania z mediami Agata Dyszkiewicz, zastępca dyrektora ds. świadczeniobiorców i służb mundurowych Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Joanna Niewińska z Białegostoku jest w grupie osób, które rozpoczynają leczenie uzdrowiskowe 18 czerwca. – Miałam wyjechać 29 marca, ale przez pandemię wyjazd nie doszedł do skutku, więc zwróciłam skierowanie i zostałam wrzucona w tą najbliższą kolejkę oczekujących, także jadę teraz w pierwszej turze po tym okresie postojowym. Jadę na 21 dni do Krynicy Zdroju – mówi pani Joanna. Szczerze przyznała, że nie miała żadnych obaw przed wyjazdem do uzdrowiska właśnie teraz, w pierwszej turze. – Zarazić się można wszędzie, ryzyko istnieje – czy tu czy tam, a leczyć się warto na to, na co cierpimy obecnie przyznała i tłumaczyła jak w jej przypadku wyglądała procedura przed wyjazdem. Dostałam informację, że trzeba zrobić wymaz najwcześniej 6 dni przed wyjazdem, ja zrobiłam to 4 dni przed wyjazdem, w poniedziałek. Wyniki były na drugi dzień. Wymaz nie boli, trwa dokładnie dwie minuty  i nie trzeba niczego się obawiać. Dzisiaj wyjeżdżam, mam do przejechania 650 km, do Krynicy Zdroju. Słyszałam, że to piękna miejscowość 🙂  Jadę, żeby się podleczyć i odpocząć nie mając na głowie problemów dnia codziennego. I odpocząć psychicznie po tych miesiącach siedzenia w domu. Nie musiałam nic dodatkowego wypełniać, żadnych papierów. Jedynym dodatkowym obowiązkiem było zrobienie wymazu, ale taki test muszą też zrobić osoby, które  wyjeżdżają prywatnie… Nic mi nie sprawiło kłopotu, dodzwoniłam się do punktu pobrań pod wskazany numer, umówiłam się na konkretną godzinę, pan wyszedł dokładnie o tej godzinie i pobrał wymaz – nie było żadnych problemów podkreślała Joanna Niewińska.

Po 15 czerwca warunkiem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego albo rehabilitacji uzdrowiskowej lub świadczeń uzdrowiskowego leczenia sanatoryjnego dzieci wykonywanego pod opieką dorosłych, jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 (w przypadku leczenia sanatoryjnego – zarówno dziecka, jak i opiekuna).

Agata Dyszkiewicz, zastępca dyrektora Podlaskiego NFZ, tłumaczyła krok po kroku – co jest najważniejsze – żeby procedura pobrania wymazu i uzyskania informacji o wyniku testu przebiegła bez zakłóceń:

  • Testy można wykonać nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia leczenia uzdrowiskowego w punktach pobrań – to bardzo ważne, żeby nie pojawiać się wcześniej niż w szóstym dniu, ponieważ wcześniej pacjent nie będzie widoczny w elektronicznej bazie.

  • Testy są bezpłatne – sfinansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia.

  • Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 jest skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową, pacjent jest wpisany do specjalnej bazy. W punkcie pobrań musi mieć ze sobą jedynie dokument potwierdzający jego tożsamość i numer PESEL.

  • Podlaski NFZ pisemnie i telefonicznie informuje pacjenta o tym, gdzie i w jakich godzinach może wykonać takie badanie.

  • W województwie podlaskim funkcjonuje 11 punktów pobrań, w Białymstoku obecnie można wykonywać testy w szpitalu MSWiA.

  • Wynik testu przed wyjazdem telefonicznie przekaże pacjentowi uzdrowisko, do którego pacjent został skierowany. Właśnie z tego powodu tak ważne jest, by pacjent udostępnił swój numer telefonu. Od razu po otrzymaniu listu od NFZ z informacją o terminie leczenia uzdrowiskowego należy skontaktować się z sanatorium i zostawić swój aktualny numer telefonu. Numer do sanatorium widnieje na pierwszej stronie pisma od NFZ.

  • W przypadku negatywnego wyniku testu – uzdrowisko potwierdzi telefonicznie rozpoczęcie leczenia.

Leczenie uzdrowiskowe na podstawie potwierdzonego skierowania przysługuje tym, którzy:  

– mają potwierdzone skierowanie na leczenie uzdrowiskowe po 15 czerwca – realizacja odbywa się na podstawie tego skierowania,

– mieli rozpocząć leczenie pomiędzy 15 marca a 14 czerwca,

– musieli przerwać leczenie uzdrowiskowe z powodu pandemii (przebywali w uzdrowisku poniżej 15 dni),

oraz kolejnym pacjentom oczekującym na rozpoczęcie leczenia (zgodnie z kolejką oczekujących).

W przypadku pacjentów, którzy przerwali leczenie:

– pacjenci, którzy przerwali leczenie uzdrowiskowe przed 15 marca, będą mogli je dokończyć na podstawie dotychczasowego skierowania, na takich samych zasadach jak do poprzednio, z uwzględnieniem dni wykorzystanych, które pacjent spędził poprzednio w uzdrowisku.
– uzdrowisko uzgadnia z pacjentem termin rozpoczęcia kontynuacji leczenia. Termin ten nie może być późniejszy niż 30 września br.

Szczegółowe informacje oraz adresy punktów pobrań, w których można wykonać test, dostępne są:

– na stronie podlaskiego NFZ

– pod numerem Telefonicznej Informacji Pacjenta 800- 190- 590.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments