Dożynki Wojewódzkie w Tykocinie

Na Placu Czarnieckiego w Tykocinie odbyły się Dożynki Wojewódzkie. Uroczystość zgromadziła nie tylko mieszkańców, ale też licznie przybyłych gości – podlaskich posłów, samorządowców, przedstawicieli duchowieństwa, a przede wszystkim rolników. Po liturgii w cerkwi pw. Świętego Ducha w Białymstoku oraz mszy polowej przy kościele pw. św. Trójcy w Tykocinie rozpoczęto część oficjalną święta plonów. Na scenie zgodnie z tradycją nastąpiło poświęcenie chleba dożynkowego. Uczestnicy święta podzielili się chlebem.

Na tykocińskim placu na stoiskach można było znaleźć tradycyjne wyroby rękodzielnicze, gliniane garnki, wiklinowe kosze, obrazy. Można też było spróbować wyrobów tradycyjnej kuchni podlaskiej. Uczestnicy święta plonów mogli skosztować nie tylko chleba, ale też swojskich wędlin, serów, miodów, a także zapoznać się tradycyjnymi narzędziami używanymi w kuchni.
Za najpiękniejsze stoisko uznano stoisko przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Orlikowianki” z Orlikowa.
Ważnym elementem święta plonów było podsumowanie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Najładniejszy wieniec współczesny zdaniem komisji konkursowej przygotowali przedstawiciele gminy Kobylin Borzymy. Z kolei nagrodę za najładniejszy wieniec tradycyjny otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Ogrodniczek w gminie Supraśl.

Po części oficjalnej odbyła się część artystyczna dożynek. Koncert zespołów folklorystycznych rozpoczął występ Zespołu Pieśni i Tańca Kurpie Zielone.

Ważnym elementem święta plonów były występy podlaskich amatorskich zespołów folklorystycznych. Wystąpili między innymi: Malwianki ze Studzianek, Wrzosy w Moniek, Wasiloczki z Bielska Podlaskiego, a także zespół Żurawinki z Ogrodniczek.

Dożynki wojewódzkie obfitowały w prezentacje tradycyjnych zwyczajów, liczne konkursy i atrakcje. Prezentacji kulinarnego dziedzictwa oraz rękodzieła ludowego towarzyszyła wystawa płodów rolnych.
Dożynki w Tykocinie to największa tego typu uroczystość w województwe podlaskim, będąca doskonałą formą wspólnego świętowania zakończenia żniw, a także okazją do promocji zabytkowego Tykocina. Wieczorną część imprezy uświetniły koncerty Janusza Laskowskiego i zespołu Focus.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments