Dziesięć nowych autobusów w Białymstoku

Dziesięć nowych autobusów niskoemisyjnych komunikacji miejskiej pojawi się na ulicach Białegostoku w pierwszej połowie przyszłego roku. Miasto podpisało umowę na dostawę tych pojazdów. Dzięki pozyskaniu dotacji unijnych nowych autobusów będzie jednak w Białymstoku więcej.

Dostawą ośmiu pojazdów przegubowych 18-metrowych i dwóch 12-metrowych zajmie się firma Solaris Bus & Coach S.A. Będą to autobusy niskoemisyjne i niskopodłogowe, o silnikach diesla spełniających normy emisji spalin Euro VI. Nowe autobusy mają być dostarczone do Białegostoku do 10 marca. Ta inwestycja będzie kosztowała prawie 16,5 mln zł.

To niejedyne autobusy, które w przyszłym roku zasilą tabor Białostockiej Komunikacji Miejskiej. We wrześniu miasto podpisało także umowę na dostawę 2 autobusów hybrydowych –  spalinowo-elektrycznych – z firmą Volvo Bus Corporation. Koszt tej inwestycji to prawie 3,7 mln zł

Naszym celem jest sprawna i nowoczesna komunikacja miejska. Zakup niskoemisyjnych autobusów jest inwestycją w czystsze powietrze i odpowiednią jakość życia mieszkańców. Te zamówienia to kolejny etap unowocześniania miejskiego taboru – powiedział Zbigniew Nikitorowicz, zastępca prezydenta Białegostoku.

Autobusy zostaną kupione w ramach „Projektu Partnerskiego: Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego i rowerowego w BOF”. Projekt realizowany jest przez Białystok, Choroszcz, Czarną Białostocką, Dobrzyniewo Duże, Juchnowiec Kościelny, Łapy, Supraśl, Wasilków i Zabłudów w porozumieniu z powiatem białostockim. Jego łączna wartość to prawie 160 mln zł, z czego ponad 90 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego. Każda z gmin realizuje zadania w ramach projektu na swoim terenie i każda w trochę innym wymiarze. W Białymstoku wartość inwestycji wyniesie 44,9 mln zł, przy czym dofinansowanie z RPO to prawie 34 mln zł. Obejmuje ona nie tylko zakup 12 autobusów niskoemisyjnych, ale także budowę ścieżek rowerowych wzdłuż 14 ulic (m.in. Alei Jana Pawła II, Antoniukowskiej, Al. Solidarności, Marczukowskiej, Radzymińskiej, gen. S. Maczka i gen. F. Kleeberga). Realizacja niektórych już trwa – m.in. wzdłuż Wasilkowskiej i ul. W. Wysockiego, natomiast na ul. gen. N. Sulika, ul. I Armii Wojska Polskiego czy ul. Zwierzynieckiej – już się zakończyła.

Będzie to kolejny etap prowadzonych od kilku lat przez Miasto Białystok inwestycji, także tych drogowych, tworzących sprawny system komunikacji miejskiej i umożliwiających rozwój sieci szybkich autobusów.

Eliza Bilewicz-Roszkowska

źródło: www.bialystok.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

*

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments