Białostocki Ośrodek Kultury, w ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar zaprasza w filmową podróż do Rumunii!
Do dzieła „Manasses” (1925) w reż. Jeana Mihaila zagra na żywo rumuński artysta Danaga, białostoczanie zobaczą także filmy „Zabliźnione serca” według powieści Maxa Blechera oraz „Licu. Rumuńska historia”, skomplikowaną historię Rumunii opowiedzianą przez pryzmat życia starszego mężczyzny.
Pokaz filmu „Manasses” (reż. Jean Mihail, Rumunia 1925, 54’) z muzyką na żywo Danaga (RO) i prelekcją Mihaia Fulgera z Filmoteki Rumuńskiej – 30 sierpnia 2018, godz. 18.30, Kino Forum, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina
Pokaz zorganizowany przy współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie oraz Filmoteką Rumuńską.
Lelia, młoda Żydówka z Bukaresztu zakochuje się w chrześcijaninie Matei. Mieszkający w sztetlu dziadek Manasses i mieszkający w Bukareszcie świeccy rodzice sprzeciwiają się tej relacji. Leila ulega naciskom i opuszcza mężczyznę, którego kocha. Zgadza się też wyjść za mąż za Żyda. W dniu ślubu wszystko się jednak zmienia…
Mocny, dramatyczny film gwiazdy i ojca rumuńskiego niemego kina, Jeana Mihaila, oparty jest na sztuce teatralnej, która długo była zakazana ze względu na swój „delikatny” temat. Biorąc pod uwagę antyżydowską atmosferę w Rumunii w pierwszej połowie XX wieku, Manasses jest również odważnym arcydziełem, ukazującym napięcia między konformizmem kulturowym a separatyzmem w społeczności żydowskiej na początku XX wieku.
Danaga (Daniel Aga) – muzyk mieszkający i tworzący w Kluż-Napoce w Rumunii, łączący w swojej muzyce jazz, funk, hip-hop, house, techno i rumuński folklor. Grając na różnych instrumentach i używając technik samplowania, próbuje przesuwać granice między tymi gatunkami. Tworzy ścieżki dźwiękowe do spektakli teatralnych i krótkich filmów animowanych, gra na żywo do archiwalnych niemych filmów.
Mihai Fulger – krytyk filmowy i kurator z Bukaresztu. Członek Stowarzyszenia Krytyków Filmowych działającego w ramach Związku Rumuńskich Filmowców (UCIN) i Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych (FIPRESCI), a od 2018 roku – także Europejskiej Akademii Filmowej (EFA).
Pokaz filmu „Licu. Rumuńska historia” (reż. Ana Dumitrescu, Rumunia 2017, 87’) ze słowem wstępnym Mihaia Fulgera (Filmoteka Rumuńska) – 31 sierpnia 2018, godz. 18.30, Kino Forum, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina
Pokaz zorganizowany przy współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie.
Skomplikowana historia Rumunii opowiedziana przez pryzmat życia 92-letniego mężczyzny. Licu żyje dziś samotnie w domu pełnym fotografii i przedmiotów, które przywołują wspomnienia. Ukochana żona, wakacje z przyjaciółmi, choroby i śmierć, a to wszystko w cieniu wojny i totalitarnej władzy partii komunistycznej. Opowieść o miłości, starości, przemijaniu, a przede wszystkim o tym, jak historia kraju potrafi odcisnąć piętno na życiu zwykłych ludzi.
Pokaz filmu „Zabliźnione serca” (reż. Radu Jude, Rumunia / Niemcy 2016, 141’) ze słowem wstępnym Mihaia Fulgera (Filmoteka Rumuńska) – 31 sierpnia 2018, godz. 20.15, Kino Forum, bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie kina
Pokaz zorganizowany przy współpracy z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie.
Film na motywach autobiograficznej powieści Maxa Blechera.
Latem 1937 roku, dwudziestokilkuletni Emanuel zostaje skierowany do sanatorium nad Morzem Czarnym, gdzie leczy się gruźlicę kości. Leczenie polega na bolesnych nakłuciach kręgosłupa, które przykuwają go do łóżka rehabilitacyjnego. Powoli jednak Emanuel przyzwyczaja się do szpitalnych niewygód, tym bardziej, że odkrywa, iż w sanatorium można żyć pełnią życia. Zaprzyjaźnia się z nowymi ludźmi, angażuje się w rozmowy, głównie polityczne. Przeżywa nawet romantyczną przygodę, a tymczasem na zewnątrz, w rumuńskim społeczeństwie do głosu dochodzą skrajnie prawicowe i nacjonalistyczne tendencje.
źródło: Białostocki Ośrodek Kultury